Účinné metody, jak zlepšit vaši fyzickou kondici

Netrénované tělo hodně rychle chátrá. Fakt, že máte každý den honičku v práci a doma taky, na tom nic nemění. Koneckonců to zajišťujete sami: když musíte doběhnout autobus, ještě několik následujících zastávek popadáte dech, schody do druhého patra jdete z posledních sil a v duchu sepisujete závěť.

Ztracenou kondici sice nezískáte zpět za týden, pravidelným úsilím ale můžete zlepšit fyzičku poměrně brzy. Pokud to hned nevzdáte.

Každodenní pohyb je základ, pro začátek stačí chůze

Samozřejmě se vyvarujete školácké chyby a nepřepálíte začátek tak, že se za dva dny odrovnáte. Motivace jde k bodu mrazu, někam tam, kde se usadila vaše kondice. Přesto je důležité věnovat se vědomému pohybu každý den. Pro začátek zvolte chůzi v co nejsvižnějším tempu. Jestli začínáte rychlostí šneka, nevadí – už po pár dnech sami zaznamenáte zlepšení. Zapomeňte na 10 000 kroků, které byste měli denně ujít, stačí, když vydržíte na procházce alespoň 30 minut.

Přidávejte další pohyb – běh nebo nějaký sport

Asi jste si všimli, že i ti, kdo sportují rekreačně, mají lepší kondičku, než máte vy. Když se začne zlepšovat i vaše situace pravidelnou chůzí, zkuste si občas popoběhnout (indiánská chůze) nebo si přidejte jiný pohyb. Velmi vhodné je plavání, už jen proto, že tolik nezatěžuje klouby. Časem byste se měli dopracovat k tomu, že budete kombinovat vytrvalostní cvičení se silovým, jen tak získáte skutečně dobrou kondici.

Změňte vhodně jídelníček

Potraviny, které sníte, hodně ovlivňují vaši kondici. Jestliže jíte převážně těžká vařená jídla, která dlouho trávíte, nezbývá energie a ani nálada na pohyb. Když ale do jídelníčku zařadíte dostatek čerstvých potravin – ovoce a zeleniny, prospěje to i vaší kondici. Jednoduchá a přirozená strava se snadněji tráví a poskytuje dost energie na ostatní aktivity, včetně těch pohybových.