Ječné zrno v oku – jak ho vyléčit

Nejprve vás začne svědit oční víčko, možná máte i pocit, že vám do oka něco padlo. Oko zrudne a může otékat. V konečné fázi se na očním víčku objeví bulka, která obvykle dost bolí. Ječné zrno je na světě. Jak ho rychle vyléčit?

Ječné zrno (hordeolum) je zánět mazové žlázky u některé z řas na očním víčku. Jeho vzniku zabráníme dodržováním hygieny, ochranou očí v nepříznivých podmínkách a důsledným odličováním každý večer před usnutím. Vyléčit ječné zrno dokážeme stejně, jako každý jiný zánět – tedy léky s antiseptickým či antibiotickým účinkem. Důležité je také přísné dodržování hygieny a absence líčení po celu dobu léčby.

Příčiny vzniku ječného zrna

Ječné zrno vznikne, když nahromadí maz natolik, že ucpe některou z mazových žlázek u řas (pokud se ucpe a následně zanítí hluboké mazové (Meibomovy) žlázky víčka, jedná se o tzv. vlčí zrno neboli chalazion). Důvodem ucpání může být:

  • nedodržení hygienických pravidel, především sahání na oči špinavýma rukama
  • špatné odlíčení nebo nevhodná kosmetika
  • špatná manipulace s kontaktními čočkami
  • nedostatečná ochrana očí v prašném prostředí
  • problémy s funkcí mazových žlázek způsobené jiným kožním onemocněním v oblasti oka
  • oslabená imunita
  • hormonální změny

Jak vyléčit ječné zrno

Ve většině případů ječné zrno během několika dnů dozraje a praskne. Z ranky vyteče hnis, které je nutné odstranit a okolí šetrně vydezinfikovat. Poté se ranka sama brzy zahojí. Jestliže se ani po týdnu ječné zrno nehojí, oko je stále nateklé a bolest nepolevuje, je lepší svěřit léčbu lékaři.

Lékař v takovém případě zahájí léčení medikamenty (antiseptika či antibiotika v podobě masti nebo očních kapek). Jestliže problém s ječným zrnem trvá 6 a více týdnů, je vhodné zvážit chirurgický zákrok. V lokální anestezii lékař odstraní obsah ječného zrna i s pouzdrem drobným řezem.