Diety nefungují? Víme, jak to změnit

Nový rok bývá spouštěčem všech možných předsevzetí, například rozhodnutí konečně zhubnout. Najdete si některou trendy dietu a poctivě ji dodržujete dva, tři týdny. Jenže výsledek není tak přesvědčivý, jak vám slibovaly různé články v ženských časopisech. Dieta nefunguje. Ani druhá a další.

Proč se nedá trvale zhubnout různými dietami? Obvykle je to tím, že jejich drastická pravidla jste schopni dodržovat pár dní, potom se vracíte do zaběhlých kolejí. Je to proto, že diety jsou založeny na vyřazení některé složky potravy (někdy dokonce mnoha složek), na hladovění, počítání kalorií, dodržování časů – prostě je velmi těžké implementovat všechna pravidla a stravovat se podle nich. Nejlépe ale funguje to, co je jednoduché.

Neměňte diety, změňte životní styl

Žádná dieta není dlouhodobě udržitelná. Některé by mohly být dokonce nebezpečné, pokud by se dodržovaly déle, než pár dní. Naprostá většina diet vám jen rozhodí metabolismus, ale výsledky nepřinesou. Jen jojo efekt. Jestli chcete opravdu dosáhnout změny, tedy zhubnout přebytečné kilogramy, změňte životní styl.

Pravidla zdravého hubnutí známe všichni: 

 • Přijímat méně energie, než vydáváme
 • Nepřejídat se
 • Jíst potraviny bohaté na vlákninu, víc bílkovin a méně cukrů
 • Vyřadit z jídelníčku průmyslově zpracované potraviny
 • Zařadit do svého života pohyb

Jestli chcete zhubnout trvale, najděte si způsob, který vám bude vyhovovat natolik, že si ho zvolíte jako nový životní styl. Hubnutí totiž není trest a ani cíl. Je to vědomé přijímání každodenních rozhodnutí žít co nejzdravěji, v souladu s potřebami svého těla.

Co vám při hubnutí pomůže

Je jedno, jakým způsobem změníte svůj životní styl za zdravější. Důležité je dělat takové změny, které dokážete přijmout za své. Máme pro vás několik tipů, jak začít hubnout zdravě a dlouhodobě:

 • Hýbejte se. Nekupujte si rovnou permanentku do fitka, stačí každodenní svižná procházka, tanec, jízda na kole, prostě cokoliv, co vás baví.
 • Zdravý talíř. Polovinu vašeho talíře by měla zaujímat zelenina a ovoce, čtvrtinu zdroj bílkovin (maso, sýry, vejce) a čtvrtinu celozrnné přílohy. 
 • Plánujte víkendy. Během pracovního se týdne dokážeme stravovat zdravě, připravujeme si svačiny do krabiček, ale přijde víkend a jsme zase u televize s brambůrky a kolou. Naplánujte si na víkend aktivity, které vás odvedou od starých zvyků.
 • Selhání je lidské. Nestresujte se tím, když některé nové pravidlo porušíte. Zvyknout si na změnu chvíli trvá. Selhání by nemělo být důvodem k rezignaci.
 • Změňte zaběhnuté stereotypy. Nahraďte starý stereotyp takovým, který vám bude dělat stejnou radost. Příklad: místo zobání slaných chipsů si večer připravte misku zdravějšího mlsání – nakrájené zeleniny. Ale takové, kterou máte opravdu rádi. Nutit se do brokolice ničemu nepomůže. To si raději dejte popcorn nebo si bramborové lupínky upečte sami v troubě, bez tuku.
 • Hoďte hubnutí za hlavu. Nestoupejte každý den na váhu.Vlastně se přestaňte vážit úplně. Užívejte si život a postupně ho proměňte v udržitelnou zdravou verzi. Po čase a vás začne oblečení plandat a vy budete vitálnější a šťastnější. I bez diet.