Jakému jídlu se vyhnout v době těhotenství

Těhotenství se zcela oprávněně říká “jiný stav”, protože s tělem ženy se v této době dějí velké změny. Jednou ze změn je i skladba jídelníčku, protože některé potraviny jsou pro období těhotenství nevhodné.

Asi každá žena v těhotenství slýchá starostlivá napomenutí, že by něco neměla jíst, protože tím “ublíží miminku”. Jaké potraviny ale mohou opravdu miminko ohrozit? Zjednodušeně řečeno jsou to potraviny, které by mohly způsobit nějakou bakteriální, virovou či parazitickou infekci. V těhotenství je obávaná nejvíce listerióza, protože je k ní žena v těhotenství náchylnější až 20x víc, než ostatní. Navíc se listerie může opravdu přenést placentou na miminko a způsobit mu vážné problémy, i když matka nevykazuje žádné příznaky.

Potraviny nevhodné pro těhotné ženy

Mezi pro období těhotenství skutečně nevhodné potraviny patří především živočišné produkty, které nejsou dostatečně tepelně upravené nebo pasterizované. Právě takové mohou obsahovat zárodky infekcí a způsobit zdravotní potíže budoucí mamince i miminku. Kterým potravinám se tedy v těhotenství vyhýbat?

Syrové ryby a měkkýši

Jestli milujete sushi, v těhotenství se vyhněte kouskům připraveným ze syrových ryb. Stejně nevhodné jsou například ústřice. Mohou být zdrojem salmonely, listerie či noroviru, které se nachází ve znečištěných vodách. 

Syrové maso

Budoucí maminka by si měla nechat zajít chuť i na tatarský biftek. Veškeré maso by mělo být dobře tepelně opracované, než si ho dáte v těhotenství na talíř. I ze syrového masa se můžete nakazit, v tomto případě hrozí toxoplazmóza, listerie a salmonela. Dokonce i zpracované masné výrobky by se v těhotenství měly konzumovat ohřáté znovu k varu.

Nepasterizované mléko a sýry

Mléčné výrobky, které neprošly pasterizací vás mohou ohrozit infekcí, kterou způsobuje listerie, salmonela, E. coli a kampylobakter. Proto všechny mléčné výrobky nakupujte u prověřených dodavatelů a vybírejte pasterizované produkty. I fresh ovocná šťáva, která není pasterizovaná, může představovat nebezpečí.