Pohyb je pro zdraví zásadní. Proč?

Odborníci na celém světě se vzácně shodují na dvou faktech: lidé se stále méně hýbou a přitom pohyb je pro lidstvo zcela zásadní. Určitě jste to už slyšeli. A možná patříte k těm, komu pohyb doporučuje už i lékař. Co je na tom pohybu tak důležitého a proč ho lidé potřebují?

Člověk je morfologicky přizpůsoben k podávání fyzického výkonu – k práci a k pohybu. Když se ohlédneme zpět do dávné historie, bylo jedinou náplní dne každého jedince zajistit si potravu a přežít – lovit, pracovat na poli, utéct před dravou zvěří, případně před bojovníky jiného kmene. Pohyb byl každodenní součástí každého jedince.

Dnešní doba poskytuje lidstvo veškeré podmínky pro pohodlný život. Aniž byste vstali z postele, můžete si cokoliv zařídit a pořídit. vlastně se po celý den nemusíte skoro ani pohnout. Jenže vaše tělo pohyb potřebuje. Bez něj chřadne. A přichází zdravotní problémy.

Pozitivní vliv pohybu na zdraví

Pohyb má příznivý vliv na celkovou kvalitu života. Dlouhodobě zlepšuje kvalitu spánku, náladu a životní pohodu. Dokonce zlepšuje kognitivní schopnosti, to je také jedním z důvodů, proč je potřebné vést k pohybu děti už od malička. Co ještě ovlivňuje pravidelný tělesný pohyb?

  • redukuje riziko vzniku kardiovaskulárních onemocnění 
  • snižuje krevní tlak
  • snižuje hladinu LDL (špatného) cholesterolu a  zvyšuje hladinu HDL (dobrého) cholesterolu
  • díky vyššímu výdeji energie podporuje redukci váhy, je prevencí obezity
  • je prevencí vzniku diabetu II. typu, protože snižuje hladinu glykémie a zvyšuje glukózovou toleranci 
  • zabraňuje vzniku osteoporózy
  • zlepšuje psychický stav a schopnost vyrovnat se se stresem a s vyčerpáním

Kolik pohybu člověk potřebuje

Na otázku kolik pohybu je třeba, aby byl člověk zdravý, se nedá odpovědět jednoznačně. Zlepšení se dá zaznamenat, pokud budete cvičit nejméně 3 – 4x týdně po dobu nejméně 30 minut v intenzitě, že se opravdu zapotíte. Obecně ovšem platí, že všechno je lepší, než nic. A také že víc, je v tomhle případě lepší, než méně. Jestli nejste právě sportovní typ, zařaďte do svého života pravidelné svižné procházky – chůze je pro člověka nejpřirozenější pohyb.

Zdroj: nzip.cz