Skoncujte s přeplněným šatníkem správnou organizací a efektivním tříděním

Ruku na srdce: jak často si děláte pořádek v šatní skříni? Možná i vy patříte k ženám, co oblečení stále nakupují, ale netřídí a nezbavují se toho, co dosloužilo. Přitom právě efektivním vytříděním šatníku můžete zajistit nejen místo pro nové oblečení, ale poskládat si jednotlivé kousky do zajímavých outfitů, takže budete mít vždycky, co na sebe.

Podle Marie Kondo, která radí lidem po celém světě, jak efektivně uklízet (a užívat si to), je vytřídění šatníku právě tím prvním a nejdůležitějším krokem. A úplně ideální postup, podle ní, je všechno oblečení nanosit na jednu hromadu (i z koupelny či z předsíně) a začít třídit oděvy na jinou sezónu, než právě je. Kritériem výběru oblečení, které zachováte, je otázka “Opravdu se v tomhle chci vidět, až přijde zima (jaro, léto)?”

Efektivní úklid šatníku krok za krokem

Prvním krokem je vytřídit všechno oblečení na tři hromady: “nechám si”, “daruji”, “vyhodím”. Na poslední hromádce toho nejspíš nebude moc, protože máme všechny zafixovaný nepříjemný pocit z toho, když něco vyhodíme. Sem ale nekompromisně odložte věci obnošené, potrhané či jinak znehodnocené, protože si můžete být jistá, že se nikdo nebude zdržovat s jejich opravou.

Problém zvaný “na doma”

Odkládáte si také obnošená trička na nošení “na doma”? Je to proto, že ten oblíbený kousek ještě stále nemáte sílu vyhodit. Jenže takhle ten šatník nikdy nezorganizujete. Obnošené věci prostě vyhoďte a na doma si pořiďte domácí šaty nebo tepláky.

Věci, které vám zůstanou, opět poskládejte do skříně. Ale chce to systém – na ramínka věšte jen to, co nejde složit a to tak, že budou stejné druhy oděvů u sebe. Tedy halenka vedle halenky, šaty vedle šatů, kabát vedle kabátu. Přehledně, aby vytvářely linku stoupající zleva doprava. ta vytváří pocit spokojenosti, takže se vám tento systém bude lépe udržovat.

Co se dá složit,dejte do poliček. Oblečení složte klidně víckrát do komínků na výšku. Budete mít lepší přehled o tom, kde co máte. I zde platí, že v každém komínku bude jeden druh oblečení (a trička zvlášť s krátkým a zvlášť s dlouhým rukávem). Ukládejte věci systematicky – na polici k tričkům nepatří kalhoty a podobně.