Jak vyčistit spáry mezi kachličkami

Spáry mezi dlaždicemi nebo obkladačkami na stěně se po čase zanesou nečistotami. Vyčistit je může být docela oříšek, když na to nejdete chytře. Přitom stačí běžné prostředky, které máte jistě doma. Jak vyčistit spáry mezi kachličkami snadno, vám poradíme.

Abyste nemuseli řešit boj se špinavými spárami často, je vhodné zamyslet se nad obkladem už v obchodě. Pokud zvolíte takový obklad, se kterým budou ladit šedé nebo hnědé spáry, máte vystaráno. Na těchto barevných variantách spár totiž není špína skoro vidět. I když si ale chcete pořídit spáry bílé, není nic ztraceno. Levné a efektivní tipy, jak si poradit se zašlými spárami, najdete v tomto článku.

Pára čistí i dezinfikuje

Ruční parní čističe i parní mopy jsou v domácnosti nepostradatelní pomocníci a pomůžou vám i se spárami. Díky horké páře a tlaku, pod kterým z čističe vychází, se zbavíte špíny, mastnoty a navíc i bakterií a zárodků plísní, které se ve vlhkém prostředí snadno množí. Na úklid a čištění ploch a spár nepotřebujete žádné chemické prostředky, tento způsob úklidu patří mezi ekologické.

Soda, ocet a bělidlo na prádlo

Na spáry působí samozřejmě i osvědčené domácí prostředky, jaké při úklidu pomáhaly už našim prababičkám. Ano, řeč je o sodě a octu. Díky nim se zbavíte špíny ze všech ploch v domácnosti a spáry nejsou výjimkou.

Z octa a sody si namíchejte kašičku, kterou nanesete na spáry. Můžete k tomu použít třeba starý zubní kartáček. Směs nechte působit – čím déle, tím lépe. Potom spáry otřete vlhkou houbičkou, nebo (pokud je to možné) smyjte proudem vody.

Na velmi zašlé spáry můžete použít směs soli a bělidla na prádlo. Opět vytvořte hustou kaši v poměru 1 díl bělidla na 3 díly sody. Naneste domácí čistič na spáry a nechte působit. Potom omyjte teplou vodou. Spáry mezi kachličkami neuvěřitelně prokouknou.