Tradiční a zároveň moderní kuchyňská linka? Vyzkoušejte provensálský styl

Důvod, proč se kuchyně ve stylu provence těší takové oblibě je celkem jasný: provensálský styl je útulný, přívětivý, s nádechem nostalgie. Je to kuchyně, kde si úplně snadno představíte usměvavou baculatou kuchařku, jak vaří a peče ty nejlepší dobroty. 

Pro kuchyně ve stylu provence jsou charakteristické světlé a  teplé, jakoby sluncem vybledlé barvy. Barva nábytku je nejčastěji bílá, smetanová či vanilková, pokud chcete něco ojedinělého, vsaďte na modrošedou či světle zelenou. Provence využívá přírodní materiály, jako jsou dřevo, kámen, terakota a jemné přírodní tkaniny.

Typická kuchyňská linka v provensálském stylu

Zatímco u minimalistických kuchyňských linek převládají v poslední době jednodílná dvířka bez úchytů, provence styl s vyznačuje dvoudílnými úzkými dvířky skříněk, v horní části často prosklenými. Úchyty jsou tradičně porcelánové nebo celokovové. Francouzský venkovský styl provence si potrpí také na otevřené police a na nich vystavené mosazné nádobí, skleněné dózy s bylinkami a kořením nebo alespoň různé porcelánové nebo kameninové “kafáčky”. Dvířka skříněk i úchyty snesou lehkou “patinu”, což dnes řada výrobců nábytku ví a dodává linky už upravené.

Soustřeďte se na detaily

I kuchyňská linka ve stylu provence potřebuje dřez a nerezový se do ní opravdu nehodí. Zvolte raději keramický, případně vsaďte na barevný, například černý či v barvě mědi. Dřez by měl mít rovné tvary, aby se dal snadno udržovat, pokud jde ale o vodovodní baterii, můžete klidně zvolit zdobnou, dekorativní, ideálně s kohoutky namísto páky. 

Také na pracovní desce dost záleží, v případě provence stylu je vhodný dřevěný nebo kamenný dekor, případně dodržte barvu korpusu linky (nejčastěji bílá). Stejný vzhled je nutné dodržet i u případného ostrůvku, kde po stranách mohou být otevřené police na větší kusy nádobí, menší spotřebiče nebo koše a ošatky.