TRX cviky

Zkratka TRX (Total-Body Resistance Exercise) v překladu znamená cviky pro zatížení celého těla, díky němu narůstá svalová hmota rovnoměrně. Cvičení pomocí závěsného systému TRX rozvíjí sílu, zpevňuje kompletně celou postavu a zvyšuje energii a flexibilitu.

Díky popruhům TRX můžete cvičit v podstatě kdekoliv, nemusíte dojíždět nikam do fitcentra. Stačí jen někde doma nebo venku zavěsit popruhy, opřít se do ok na laně a můžete začít cvičit.

Jak cvičit s TRX

Před každým cvičením se nezapomínejte dostatečně protáhnout, rozehřát tělo například skákáním přes švihadlo, poté přidejte pár protahovacích cviků a hurá na to.

Začátečníkům se doporučuje cvičení pod dozorem trenéra. Pokud se rozhodnete cvičit doma bez pomoci, je dobré ze začátku cvičit před zrcadlem, kde si můžete hlídat techniku prováděného cviku. U každého cviku si také můžete upravovat intenzitu, takže předtím, než se do cvičení pustíte, promyslete postup – vaše držení a postavení těla či volbu úhlů. Začátečníci by měli začínat na menších úhlech, které budou postupně prodlužovat.

Základní cviky

Přítahy

Nastavte si délku popruhů tak, aby madla byla zhruba v úrovni vašich boků. Postavte se čelem a chyťte popruhy dlaněmi k sobě. Zavěste se tak, abyste měli natažené paže, záda byla rovná, tělo v mírném záklonu, zpevněný střed těla, aktivní břicho, ramena stažená dolů a dozadu, hlava zpříma. S nádechem spusťte tělo do propnutých paží a s výdechem proveďte přítah. Lokty jsou po celou dobu cvičení u těla.

Prkno

Nastavte si délku popruhů do poloviny lýtek, nohy vložte do madel popruhů a jděte do vzporu. Je důležité zpevnit střed těla, dbejte na rovná záda a aktivní břicho. Ramena jsou stažená dozadu a „vytažená“ z hrudníku, stažené hýžďové svaly, propnuté dolní končetiny. Alternativou vám může být stejný cvik, ale ze vzporu na loktech.

Dřepy

Popruhy nastavte na střední délku. Stoupněte si na šířku ramen, madla uchopte dlaněmi k sobě, lokty držte těsně u těla. Celé tělo jde mírně do záklonu, střed těla musí být zpevněný, aktivní břicho, ramena jsou stažena dozadu a dolů. S nádechem proveďte dřep (do úrovně pravého úhlu v kolenech), s výdechem se postavte do základního postoje.

Zdají se vám tyto popsané cviky jednoduché? Při vyzkoušení cviků zjistíte, jak náročné se cviky díky TRX popruhům můžou stát. Ovšem až je ovládnete, zjistíte, že během 30 minut cvičení můžete docílit kompletního tréninku pro celé tělo.