Tipy, jak odehnat deprese

Každý z nás má někdy špatnou náladu, den, kdy se mu nic nechce, případně stavy úzkosti či smutek. Obvykle to bývá způsobeno něčím, co se nám v životě přihodilo, například úmrtím blízkého člověka, nečekaným rozchodem nebo jinou těžkou situací. Většinou tyto chmurné stavy časem odezní a život se vrátí do normálu. Jestliže ale přetrvávají delší dobu, navíc bez zjevné příčiny, může jít o patologický smutek, tedy depresi.

Lehká deprese se dá zvládnout i bez léků, přesto je důležité si uvědomit, že jde o nemoc, a pokud nepomůže některý z následujících tipů, je lepší svěřit se do péče odborníků.

Mluvte o svém problému

V první fázi je dobré obrátit se na někoho blízkého – partnera, kamarádku, sourozence – a svěřit se se svými potížemi, případně i spouštěčem, který celou situaci vyvolal. Může to být nedostatek financí, problém v zaměstnání nebo jeho ztráta, co může tyto depresivní stavy vyvolat, je ale nutné nenechávat si je pro sebe.

Odstraňte problém

Jestliže nebudete předstírat, že neexistuje a oddalovat jeho vyřešení, může se vám hodně ulevit pravě tím, že na něm začnete pracovat. Po odeznění potíží se obvykle i psychika dostane do normálu.

Soustřeďte se na denní rutinu

I když máte pocit, že vám nezbývá energie vůbec na nic, snažte se alespoň základní každodenní činnosti vykonávat. Patří mezi ně například venčení psa, ale i pravidelná hygiena a převlékání z pyžama do denního oděvu. Nepodléhejte chuti “na všechno se vykašlat”, stanovte si pevný denní rozvrh a ten dodržujte.

Žijte zdravě

Rčení “ve zdravém těle zdravý duch” má v sobě hodně moudra. Psychiku lze ovlivnit vhodně zvolenou stravou a pohybem. Procházky na čerstvém vzduchu hlavu vyčistí a příznaky deprese postupně odezní. Skvělý je také běh, ovšem spíš jako prevence – člověk ve stavu deprese se k němu obvykle nedonutí.

Nenechte se ovlivnit návykovými látkami

Alkohol a drogy jsou ten nejhorší způsob, jak řešit psychické problémy, obvykle se totiž naopak prohloubí. Jestliže prožíváte sklíčenost a smutek, jsou návykové látky tabu, které nesmíte překročit.