3 tipy jak překonat strach z jízdy autem

V ruce držíte čerstvě získaný a právem zasloužený řidičský průkaz, ale místo radosti a pocitů euforie vás sužují obavy. Hlavou vám pobíhá jedna jediná otázka: jak překonat strach z jízdy autem?! Vaše okolí očekává, že se po úspěšném absolvování řidičského kurzu nadšeně pustíte do ruchu silnic a stanete se právoplatným řidičem, ale vy stále váháte. I pouhá představa rušného provozu vás děsí, čelo se vám okamžitě orosí potem, ruce se rozklepou jako čerstvé želé a nemůžete myslet na nic jiného, nežli na svůj strach. Co s tím?

Poradíme vám jak překonat strach z jízdy autem!

Jestliže máte strach z jízdy autem a obavy se vás zmocní už ve chvíli, kdy usednete na místo řidiče, pak věřte, že v tom nejste sami. Touto fóbií trpí nespočet lidí a mnoha z nich jejich strach nedovolí za volant sednout vůbec, natož autem vůbec někam dojet. Jestliže ale víte, že řídit chcete a víte, že svůj strach zkrátka nějak překonat musíte, pak jste tady správně. Poradíme vám, jak se zbavit strachu a všechny obavy hodit za hlavu!

Tip první: jezděte tam, kde není provoz

Čerstvého majitele řidičského průkazu nejvíce děsí plné silnice, netrpěliví řidiči a ruce na klaksonech, které dávají jasně najevo, že něco dělají špatně. Možná i váš strach pramení právě z této představy. Proto vám doporučujeme seznámit se s autem a jeho řízením někde, kde není takové rušno. Vyberte si klidnější polní cesty.

Tip druhý: nejezděte sami

Možná máte strach z toho, že si v některé situaci nebudete vědět rady. Ačkoli jste s instruktorem v autoškole zažili ledaco a na ledaco jste byli připravování, možná máte strach, že na to budete sami. Proto na začátcích vašeho ježdění nebuďte v autě sami a vezměte si k sobě někoho zkušeného, kdo vám v případě potřeby bude k dispozici.

Tip třetí: je to jen v hlavě

Věřte nebo ne, ale všechny vaše obavy jsou pouze v hlavě, vůbec tím sobě nepomáháte. Tím, že si představujete nejrůznější komplikace a hrozivé scénáře, kdy stojíte v kopci, nemůžete se rozjet a řidiči za vámi naštvaně stlačují klaksony jako o život, nebo se vám porouchalo auto a vy ani nevíte kde máte zvedák a další výbavu pro opravu auta. Jděte na to jinak. Zkrátka si řekněte, že to dokážete a věřte si.