V horkých letních dnech je bazén právě to místo, kde se vysoké teploty snáší nejlépe. Každodenní možnost osvěžit se, zaplavat si a přitom se nevláčet nikam na plovárnu, je velká výhoda.
Soukromý bazén, o nějž se nemusíte dělit, má výhody i z hlediska hygieny. Přinejmenším proto, že víte, kdo ho používá. Aby si voda v bazénu zachovala správné parametry, bude vás to ovšem stát trochu úsilí i peněz.
Filtrace a její pravidelné čištění bazénu
Bazén bez filtrace se vám dost prodraží, protože pokud ho budete chtít používat, budete muset často vyměňovat vodu. Jakákoliv filtrace je tedy lepší než nic a každou je potřeba čistit. Protože je čištění bazénů důležité, můžete si vybrat jaký typ filtrace si vyberete. U kartušové filtrace je nutné alespoň dvakrát týdně vyprat proudem vody filtrační vložku a během sezony ji také vyměňovat. Pískovou filtraci, která je mnohem účinnější, je potřeba čistit jednou týdně proplachem, výměna stačí jednou za 2 až 3 roky. Na tuto filtraci pak můžete napojit další zařízení, například bazénový vysavač.
Dodržujte čistotu
Mějte u bazénu síťku na tyči, do níž budete zachytávat hrubé nečistoty či utonulý hmyz. Vy sami do bazénu také vstupujte čistí a koupání s pejskem si raději odpusťte. Ten do vody kromě chvilky legrace přinese prach, srst i parazity. Veškerá nečistota zhoršuje kvalitu vody a rozmnožuje bakterie. Myslete na to!
Pořiďte si bazénový vysavač nebo kartáč
Jestliže máte pískovou filtraci, je vysavač velmi užitečným pomocníkem, který na ni můžete napojit. Odstraňuje řasy a další nečistoty ze stěn i ze dna, včetně vloček nečistot vysrážených při použití vločkovače. Nutný dostatečný tah filtrace.
Pokud máte filtraci kartušovou, pořiďte si aspoň bazénový kartáč. Ten slouží pro odstranění nárostů ze dna a stěn bazénu, ale je pouze mechanickým nástrojem na odstranění vzniklých nárostů.
Kontrolujte pH vody
Aspoň jednou týdně odeberte vzorek vody a zjistěte si hodnotu pH. Pokud je dlouhodobě horko, koupe se běžně víc lidí nebo dochází jinak k zvýšené frekvenci využití, měřte pH klidně i obden.
Postup měření pH: vhoďte přibalenou tabletku do vzorku, voda změní barvu a podle barevné stupnice zjistíte hodnotu pro pH a chlor. Rozhodně se vyplatí zkontrolovat si také tvrdost vody, ale ta se používáním nezmění, takže stačí jen na začátku.
Bazénová chemie
Při velké znečištění se vyplatí použít jednorázově prostředek na bázi chloru (SAVO na bazény). Chlor zlikviduje všechny viry, bakterie, řasy, plísně a houby. a to okamžitě.
Postupujte podle návodu, ať to s chlorem nepřeženete. Do vody můžete, jestliže koncentrace chloru dosáhne hodnoty 0,3 až 0,5 mg/l. Z dalších prostředků je vhodné mít něco na prevenci proti řasám, snížení či zvýšení pH a vločkovač na čištění vody.