Testosteron. Víte co to je a jak vás ovlivňuje?

Testosteron je typicky mužský hormon, díky němuž jsou, to co jsou. Pomáhá jim budovat svalovou hmotu, lépe pálit podkožní tuk, zvyšuje u nich touhu po úspěchu, potřebu prosadit se, stejně jako libido a sexuální apetit. Dostatek testosteronu udržuje muže v dobré náladě, dělá z nich alfa samce. Pokud ho mají málo, mají málo energie, zleniví, ztrácí libido, naopak přibývají na váze. Z alfa samce se postupně stává nabručený medvěd.

Pro ženy je typický hormon estrogen. Ale nic není černobílé, i ženy produkují v nadledvinkách a ve vaječnících testosteron, jen asi v 7x menším množství. K čemu ženám testosteron slouží a jak se pozná, že ho má žena víc, než je v pořádku?

Testosteron v životě ženy

Testosteron je vylučován během spánku a nejvyšších hodnot dosahuje ráno po probuzení. Jeho množství a hladina se u žen mění ze dne na den, uvolňuje se totiž v závislosti na fázi menstruačního cyklu a zároveň také na denní době. Nejvíce testosteronu mají ženy kolem 20. roku života, poté jeho hladina postupně klesá.

Stejně jako u mužů, i u žen způsobuje testosteron zvýšení sexuální touhy, dominanci, soutěživost a rizikové chování. Například, když uspějete ve výběrovém řízení nebo v náročném sportu, hladina testosteronu se zvýší a máte sílu jít klidně do dalšího boje. Testosteronu se také říká hormon vítězství a ne nadarmo. Testosteron povzbuzuje agresivní chování, které se uplatní například při soubojích o partnera, teritorium nebo o hierarchické postavení. Je vám to povědomé, dámy?

Nadbytek testosteronu v těle ženy

Přiměřené množství testosteronu je samozřejmě v pořádku. Pokud se zvýší, začnou problémy. Jak poznáte vyšší hladinu testosteronu? Asi nejvýraznějším příznakem je nepravidelná menstruace nebo její ztráta. Dále je zřetelné výraznější ochlupení, například na rukách, případně se objeví knírek. Může zhrubnout hlas, začnout narůstat svaly, objeví se akné a vypadávají vlasy. Vypadávání vlasů může vést až k plešatění. U ženy se projeví vyšší agresivita a touha po moci, ze zdravotního hlediska je zvýšené riziko cukrovky a problém s nespavostí. U mladých žen hrozí v důsledku vysoké hladiny mužského hormonu k neplodnosti.

Čím si snížíte množství testosteronu v těle? Pomáhá květák a brokolice, z bylinek hlavně máta, lékořice, nebo ženšen. Přidejte do jídelníčku potraviny, které zvyšují produkci ženských hormonů. Patří mezi ně lněná semínka a výrobky z nich, jablka, třešně, pšenice, rýže a sojové výrobky.