Pečujte o svá prsa. 4 důležité rady pro zdraví

Prsa ženy jsou primárně určena ke kojení, tedy ke krmení potomků, nicméně jsou také určitým estetickým kritériem. Zvykli jsme si, že krásný, svůdný dekolt je hodnocen velmi vysoko. Proto se vyplatí věnovat poprsí náležitou pozornost. Druhým důvodem péče o prsa je zdravotní stránka. Při pravidelné péči se dá mnoha zdravotním potížím předejít a ty nejzásadnější včas odhalit.

1. Hýčkejte si prsa vhodnou podprsenkou

I dámy s poprsím menší velikosti bývají nepříjemně zaskočené tím, že jim prsní tkáně nevyhnutelně povolí a svěsí se jim prsa. Čas je k nám nemilosrdný bez ohledu na velikost našich ňader. Pevná podpora v podobě podprsenky dokáže svěšení prsou oddálit, navíc pomáhá páteři vyrovnat se se zátěží.

2. Masáže vhodnou kosmetikou

Masáže prsou jsou zdravé a pro ženu důležité v každém věku. V pubertě a v těhotenství, když rostou, mohou vzniknout strie, kterých už se nikdy zcela nezbavíte. Masáže vhodným krémem nebo kosmetickým olejem pomáhají zpevnit kůži a podpoří její elasticitu. Pokožka dekoltu a ňader potřebuje kvalitní hydrataci.

3. Prsa během kojení

V období kojení jsou prsa velmi citlivá, především v oblasti bradavek. Ty mohou být popraskané, občas se zanítí a kojení je pak velmi bolestivé. Předejít zdravotním potížím můžete zvýšenou hygienou, dezinfekcí prsních dvorců a masáží a hydratací bradavek. Bolest prsou může být důsledkem hormonálních výkyvů, pokud je ale prs horký a bolestivý právě kolem bradavky, může jít o zánět. V takovém případě vás musí vidět lékař.

4. Samovyšetření prsou může zabránit fatálním problémům

Každá dospělá žena ví, že si musí pravidelně “vyšetřit” svá prsa. Měla by si všímat změny prsou, jako je výtok z bradavky, změna kůže prsu, změna tvaru bradavky, změna tvaru prsu a také přítomnosti bulky pod kůží či ještě hlouběji v tukové tkáni. Právě včasné zjištění novotvaru může být u ženy zásadní a zachránit jí život.