Nepodceňujte příznaky! Jak poznat bolest žlučníku?

Žlučníkový záchvat nebo také žlučníková kolika je dost častý a dost bolestivý problém, který postihuje častěji ženy než muže a objevuje se obvykle bez předchozího varování. K bolestivému záchvatu dochází, když se ucpe vývod žluče do střeva. Důvodem může být například žlučový kamínek.

Žluč potřebujeme k trávení tuků a právě žlučník ji produkuje. Čím tučnější jídlo jíme, tím víc žluči potřebujeme. Pokud si dopřáváme mastné jídlo často, velké množství cholesterolu vysráží žluč ve žlučníku, takže vzniknou žlučové kameny. Ne vždycky způsobí problémy,ale mohou také ucpat žlučovod.

Příznaky žlučníkového záchvatu

Prvním příznakem žlučníkového záchvatu je nepříjemný pocit pod pravým žebrem. Začíná docházet ke stahování a uvolňování svaloviny žlučových cest. Dostavuje se pocit plnosti,  až nafouknutého břicha, takže se zároveň často přidá říhání nebo škytání. Nepříjemný pocit pod pravým žebrem se během chvilky prudce mění v silnou bolest. Intenzivní bolest postupuje podél pravého žeberního oblouku do zad nebo k lopatce a může trvat i více jak 30 minut.

Během bolestivé ataky může být v ústech cítit žluč a často se dostaví i zvracení. Člověk postižený žlučníkovým záchvatem bývá většinou bledý, zpocený a má často zažloutlé oční bělmo, někdy dokonce i pokožku jako při žloutence.

Nepodceňujte prevenci

Žlučníková kolika je opravdu bolestivá a léčba často účinná až po chirurgickém zákroku – odstranění žlučových kamínků. Tuto zkušenost si můžete ušetřit, jestliže budete víc přemýšlet o tom, co jíte. Dalším spouštěčem může být stres, u žen bohužel i hormonální nerovnováha v těhotenství a v menopauze. Žlučníkové kameny ale mohou vzniknout i častými dietami a půsty, kdy má tendenci cholesterol v žlučníku krystalizovat a ucpávat žlučovody. V každém případě, pokud máte podezření na bolest žlučníku, obraťte se na lékaře, nezkoušejte potlačovat symptomy analgetiky.