Jaké metody ochrany před těhotenstvím fungují nejlépe

Žijete aktivním sexuálním životem, ale počít potomka zatím neplánujete? Víte o všech dostupných metodách ochrany před těhotenstvím? V dnešní době je opravdu velké množství antikoncepcí, mezi kterými si můžete vybrat pro vás tu nejvhodnější.

Přirozená antikoncepce

Mezi přirozenou antikoncepci se řadí přerušovaná soulož a výpočet plodných dnů. Je to nejlevnější druh antikoncepce, bohužel je nejméně spolehlivý. Výpočet plodných dnů se řídí ovulací, tedy uvolněním vajíčka z vaječníku. Tento jev nastává v rozmezí 12. – 16. dne před koncem cyklu.

Nehormonální antikoncepce

Nazývaná také jako bariérová antikoncepce. Při sexu je nutné použít pomůcky, jako jsou například kondom, pesar nebo dámský kondom. Kondom je jedna z nejpoužívanějších antikoncepčních pomůcek. Výhoda využívání kondomu je v tom, že nejen brání početí, ale také chrání před pohlavně přenosnými nemocemi a viry jako je vir HIV. Úspěšnost je poměrně vysoká.

Hormonální antikoncepce

Mezi hormonální antikoncepci patří antikoncepční pilulky, náplast, injekce, podkožní tyčinka a vaginální kroužek. Při užívání všech těchto typů hormonální antikoncepce nedochází k dozrání vajíčka. Hormony vyvolávají podobný stav jako je těhotenství. Výhodou užívání hormonálních pilulek je pravidelný menstruační cyklus, možné oddálení menstruace, navíc se zlepšuje pleť i kvalitu vlasů. Nevýhodou antikoncepčních pilulek je možný výskyt trombóz. Navíc zvyšuje chuť k jídlu, může tak nepřímo ovlivnit váhový přírůstek.

Nitroděložní tělísko

Nitroděložní tělíska jsou relativně novým způsobem, jak předcházet početí. Tělísko se zavádí do dělohy. Dělíme je na hormonální a nehormonální. Tělísko vydrží až 10 let, podle typu použitého tělíska. Zavádí ho bezbolestně gynekolog při běžné prohlídce. Tělísko je možné kdykoliv vyjmout a plodnost se dostaví velmi brzy po zákroku.