Jak cvičit břicho

Ochablé břicho je nejen nevzhledné, ale může být i příčinou bolestí zad. Posilování břišních svalů by mělo být důležité pro nás všechny, i když nejsou naším cílem přímo “pekáče buchet”.

Jestliže chcete posilovat břišní svaly sami doma, soustřeďte se na cviky, které posilují přímé i šikmé svaly. Několik vám jich můžeme doporučit.

Zvedání nohou vleže

Lehněte si na záda s pažemi podél těla a dlaněmi k podložce. Zapřete se o paže a zvedněte propnuté nohy těsně nad zem. Z této výchozí pozice postupně zvedejte nohy kolmo k zemi, potom nadzvedněte do vzduchu i zadek a bedra. Propnuté nohy spusťte do výchozí pozice, tedy těsně nad zem. Tímto cvikem procvičíte horní i spodní část přímých břišních svalů.

Kolébka

Lehněte si na záda a nohy pokrčte v kolenou, jako byste se chystali na všeobecně známé leh-sedy. Paže natáhněte před sebe dlaněmi vzhůru a nadzvedněte horní část zad. Bederní část tlačte po celou dobu do podložky. Samotné provedení cviku spočívá v pomalém a kontrolovaném kolébání trupu ze strany na stranu. Díky tomuto cvičení primárně posilujete šikmé břišní svaly, ty přímé ale nakonec také.

Sedy-lehy na půl

Lehněte si opět na záda, pokrčte nohy v kolenou, ruce složte pod hlavu a začněte se zvedat směrem ke kolenům. Nohy přitom držte pevně na podložce. Nesnažte se zvedat záda až ke kolenům, jakmile ucítíte v břišní krajině zapnutí břišních svalů, polevte, ale nelehejte úplně. Tímto cvikem posilujete především přímé břišní svaly.

Zkracovačky

Jsou stejně známé jako sedy-lehy a jsou stejně efektivní. Ať už si zvolíte šikmé s přitahováním kolen k loktům (vždy pravé koleno k levému loktu a opačně) nebo je zkusíte s nohama zvednutýma a pokrčenýma v kolenou, vaše přímé břišní svaly je pocítí. Opět pamatujte, že aby byl cvik efektivní, bedra musí být po celou dobu pohybu pevně přitisknutá k podložce.