Život s roztroušenou sklerózou

Život s roztroušenou sklerózou není jen o mravenčení v končetinách, pravidelných kontrolách u lékaře, snížení pohyblivosti nebo zhoršení koordinace. Žít s touto nemocí postihující centrální nervový systém rozhodně není procházka růžovým sadem a své o tom ví více jak 10 000 lidí v ČR trpících lidově řečeno ereskou. Možná i vám byla diagnostikována RS, nebo máte ve svém okolí či rodině někoho, koho tato nepříjemná nemoc postihla a nyní máte hlavu plnou otázek týkajících se nejrůznějších pravidel, omezení a možností.

Jaký je život s roztroušenou sklerózou?

Rozhodně ne jednoduchý, ale rovněž ani ne nemožný. Samozřejmě, tato nemoc s sebou přináší řadu zdravotních komplikací, znatelně se vám podepíše do každodenního života a stane se vaší nedílnou součástí, ovšem i tak se s RS dá žít. V dnešním článku se vám pokusíme odpovědět na nejčastější otázky, kterými si možná lámete hlavu.

 1. Mám RS – mohu otěhotnět?

  Zatímco ještě před několika lety se lékaři na těhotenství u pacientek s diagnostikovanou RS dívali poněkud přes sevřené prsty, v současné době není těhotenství zakazováno. Ačkoli ženy, které mají roztroušenou sklerózu a chtějí otěhotnět, musí dodržovat jistá pravidla a rovněž musí počítat s možnými riziky, mohou mít miminko.

 2. Diagnostikovali mi roztroušenou sklerózu – musím přestat s kouřením?

  Uveďme si věci na pravou míru: kouření je obecně škodlivé pro všechny, nejen pro pacienty s RS. Vzhledem k tomu, že se při kouření do vašich plic dostává velké množství toxických látek, se kterými se tělo musí vypořádat, může být kouření jedním z faktorů, které mohou RS zhoršit. Přeci jen u roztroušení sklerózy je autoimunitní zánět příčinou nemoci a pokud budete své tělo nutit zneškodňovat toxické látky, zapříčiníte se o vznik zánětlivých procesů.

 3. Mohu užívat antikoncepci, když mám RS?

  Další otázkou, se kterou si mnoho žen s RS láme hlavu, je možnost užívání antikoncepce. Ani v tomto případě nejsou lékaři proti. I když vám tedy diagnostikují roztroušenou sklerózu, nemusíte se bránit užívání antikoncepce. Samozřejmě je nutné poradit se s lékařem a brát v potaz rizika v anamnéze rodiny, ale i tak se můžete před početím touto formou chránit.

 4. Musím se vzdát sportu, když mi potvrdili roztroušenou sklerózu?

  No tak to v žádném případě! Sport je naopak velmi prospěšný pro život s roztroušenou sklerózou a vy se mu tak rozhodně vyhýbat nemusíte! Díky pravidelnému pohybu udržíte své tělo v kondici, zvýšíte odolnost i sílu vašich svalů a můžete přispět i ke zlepšení poruchy rovnováhy, funkce dýchání nebo snížit výskyt depresí a únavy!20