Vybírejte pro dítě hračky, které podporují jeho mysl a logiku

Dětství bez hraček je pro nás naprosto nepředstavitelné. Každé dítě se pomocí hraček správně vyvíjí, mnohému se naučí, rozvíjí si fantazii i citovou oblast. A samozřejmě jsou mu hračky zdrojem zábavy. Tedy v případě, že vyberete správnou hračku vhodnou nejen podle věku, ale také odpovídající potřebě dítěte.

Velká část rodičů podléhá televizním reklamám a nakupují svým dětem módní trendy, než aby si skutečně promysleli, jaké hračky odpovídají věku jejich dítěte a potřebě rozvíjet jeho mysl, logiku a motoriku.

Hračky pro batolata

V období od 1. do 3. roku života toho musí dítě zvládnout opravdu hodně: koordinaci obou rukou, jistotu v prostoru a také objevují svět okolo sebe. V tomto věku také vznikají “první lásky”, často na celý život, kterým se v rodinách často říká hajánek, protože bez něj dítě prostě neusne. Obvykle to bývá hadrová panenka nebo plyšáček a není nic divného, když tato hračka dítě provází až do dospělosti. Pro rozvoj myšlení a logiky jsou ideální vkládací hračky, puzzle s velkými dílky, dřevěné skládací hračky a podobně.

Hračky pro předškoláky

Mezi 3. a 6. rokem dochází u dětí k intenzivnímu rozvoji fantazie a myšlení. Mnohem lépe se soustředí, napodobuje činnosti okolo sebe a vydrží u hry opravdu dlouho. Právě školkové období je nejlepším časem na různé stavebnice, náročnější puzzle a jednoduché společenské hry (obrázkové domino, pexeso a další). V této době se také uplatní hračky, které napodobují činnosti dospělých: kuchyňka s nádobíčkem pro děvčátka či box s nářadím pro kluky. 

Hračky pro školáky

S nástupem do školy dochází k výraznému posunu v oblasti myšlení a v rozvoji logiky. Vhodné jsou deskové hry vyžadující strategii, hračky podporující kreativitu, tedy stavebnice a sestavování modelů, šití či tvorba drobných šperků v případě dívek. V této době už děti zvládají hlavolamy a hry na počítači. U nich je ale nutný vhodný výběr a důsledná kontrola.