3 důležité rady, jak si vytvořit důvěrný vztah s dítětem

Všichni chceme být správní rodiče, vychovat ze svých dětí šťastné bytosti se zdravým sebevědomím, slušné k ostatním a úspěšné ve svém životě. Návod, jak to udělat, nám ale nikdo nedal. Samozřejmě tušíme, že nejlepší výchova je osobní příklad a že když budeme mít s dítětem pevný láskyplný vztah, bude nás napodobovat mnohem raději.  Jenže jsme opět u prvotního problému – jak na to?

Žádný pevný vztah nevznikne sám od sebe a hned. Nemůžeme předpokládat, že to pouto vznikne automaticky jen proto, že já jsem matka a tohle je mé dítě. Je třeba trpělivé práce, aby se podařilo vytvořit si vztah plný lásky, důvěry a tolerance, a je jedno, jestli jde o vztah mezi mužem a ženou nebo o vztah mezi rodiči a dětmi. Co pomůže k vytvoření pevného pouta mezi vámi a vašimi dětmi?

1. Poslouchejte ho

Rodiče si často stěžují, že je dítě neposlouchá. Ale ruku na srdce: posloucháte své dítě, když vám chce něco sdělit? Soustředit se na vědomé naslouchání, “chtít” slyšet, co vám dítě sděluje, vnímat jeho emoce, je důležitým aspektem tvořícího se vztahu. Naslouchejte aktivně, doptávejte se ho, proberte spolu jeho pocity. Dáváte mu tím najevo, že pro něj máte čas, kdykoliv to potřebuje.

2. Respektujte ho

Každý zdravý vztah je založený na vzájemném respektu a i vaše dítě musí cítit, že je respektováno. Neprojektujte do něj vaše vlastní ambice a nesplněné sny, ale dopřejte mu mít svá vlastní přání. Nesrovnávejte ho se starším sourozencem nebo úspěšnějším dítětem ve třídě. Dítě potřebuje vnímat, že ho milujeme takové, jaké je – jeho individualitu, jedinečnost i odlišnost.

3. Nastavte mu mantinely

Dnešní trend mezi rodiči je “liberální” výchova, kdy dítěti povolujeme vlastně všechno. Nechceme mu lámat osobnost, šněrovat ho pravidly, ale ve skutečnosti mu tím prokazujeme medvědí službu.  Dítě potřebuje hranice a potřebuje pravidla. Bez nich neví, co má dělat, jakou cestou se v životě vydat. Cítí se asi tak, jako byste terénnímu běžci nedali mapu. Bude tápat, cítit se ohrožené – a nemilované.