Jak oživit dlouhodobý vztah s partnerem – změňte rutinu

Žít ve vztahu s jedním partnerem řadu let si zaslouží obdiv. Dá to skutečně dost práce. Po čase se totiž vytratí počáteční jiskření a neutuchající vášeň. Na druhou stranu se dostaví pocit bezpečí, jistoty, vztah dostává nějaký řád. Nemusíte být neustále ve střehu, emoce se zklidní. Do vztahu se vkrade rutina.

S rutinou, bohužel, často přichází nuda. Žijete tak nějak ve stereotypu, jakoby na autopilota – stejná rána, stejné večery, stejné víkendy. Pokud se nechcete smířit s tím, že už nebude nikdy nic nového, je čas váš vztah resuscitovat. Oživte ho tak, že změníte zaběhnutou rutinu.

Mluvte spolu

Je to už trochu klišé, ale bez komunikace se ve zdravém vztahu neobejdete. Jestli na vás padá stereotyp jako šedá deka, svěřte se s tím partnerovi. Vadí vám, že trávíte každou neděli odpoledne u jeho matky, i když byste raději třeba do kina nebo do bazénu? Mluvte s ním o tom. Navrhněte jiné termíny pro zažité aktivity, ať už je to velký úklid nebo sex. 

Buďte víc spontánní

Rozbijte harmonogram každodennosti a zkuste vnést do společného života trochu spontánnosti. Nečekejte na obligátní středu, překvapte ho něžnostmi klidně už v pondělí. Nenechávejte úklid na sobotní dopoledne, ale ukliďte si už ve čtvrtek a dopřejte si víkend někde mimo domov. Navrhujte změny, ale na konečném řešení se domlouvejte. Některá překvapení se totiž nemusí setkat s nadšením druhé strany.

Prožívejte společný čas vědomě

Tolik párů tráví volný čas spolu a přitom jako by spolu vůbec nebyly. Sedí vedle sebe na pohovce, koukají se spolu na televizi, přitom každý je myšlenkami někde jinde. Zkuste místo toho jeden večer televizi vypnout a místo toho spolu mluvte. Ne o práci, ne o dětech, ale o tom, o čem sníte. Co byste ještě chtěli společně prožít, čeho byste chtěli dosáhnout. Sněte a přehánějte. Užívejte si společnou chvíli vědomě a s nadhledem.