Co má obsahovat základní výbava pro miminko

Když se přibližuje termín porodu miminka, rodiče značně znervózní. Mimo jiné se potřebují ujistit, že jsou na děťátko připravení i po materiální stránce,  tedy že i základní výbava pro miminko je na svém místě. 

Samozřejmě, že si každý novopečený rodič uvědomuje, že bude potřebovat pro své miminko postýlku, kočárek, vaničku, ale co to ostatní? Proto jistě ocení seznam věcí, které jsou v prvních týdnech pro novorozence nezbytné.

Výbava pro miminko do porodnice

První péče o miminko začíná v porodnici. A i když se jejich vybavení liší a někde například mají “erární” oblečení či dokonce plenky, je dobré nespoléhat a vzít si s sebou do porodnice raději všechno. Taška s věcmi pro novorozence by měla obsahovat:

  • oblečení na cestu domů s ohledem na roční dobu. Pamatujte, že i v létě by mělo být miminko pokryté vrstvou oblečení po celém těle (stačí košilka a dlouhé dupačky, slabá bavlněná čepička a klidně i zavinovačka, protože v ní se dítě cítí bezpečně a lépe se nese)
  • balík plen nejmenší velikosti
  • hygienické prostředky: vlhčené ubrousky, dětské mýdlo nebo gel na koupání, osuška, krém nebo olejíček na tělo
  • oblečení aspoň na 4 dny – body, dupačky overaly, košilky (pokud bude nutné zůstat v porodnici déle, rodina zajistí nové a stávající odnese vyprat domů 

Výbavička na první týdny života

co by měl obsahovat prádelník miminka? Určitě zásobu oblečení ve velikosti 56 a 62 nejméně na týden. Velikost oblečení se řídí délkou dítěte a vzhledem k tomu, že miminka poměrně rychle rostou, není nutné kupovat hodně věcí v malých velikostech. Optimální jemít cca 4x dupačky, body, košilky, overaly, ponožky či capáčky, svetříky nebo mikinky ve vel. 56 a totéž ve vel. 62. Nezapomeňte na 2 – 3 bavlněné čepičky, bez nich se dítě v prvních týdnech života neobejde. Do zimního základu pak patří ještě zimní kombinéza nebo fusak, teplá čepička, rukavičky a pár teplejších mikin či kabátků.

K základní výbavě se řadí i nejméně dvě povlečení na dětskou postýlku, deka do kočárku, přebalovací podložky, 2 osušky (bavlněná nebo froté), 2 žínky pro miminko, vedle jednorázových plen se vyplatí mít ještě i několik bavlněných.