Tipy jak překonat strach z létání

Léto je pro většinu z nás symbolem dovolené, kterou mnoho lidí tráví v zahraničí. Kdo nechce absolvovat zdlouhavou cestu autobusem nebo autem, ten zvolí pohodlnou přepravu letadlem, se kterým se ale pojí noční můra spousty z nás: strach z létání! Ačkoli se na čas strávený na pláži u průzračného moře nesmírně těšíte, při představě několika hodin v letadle vysoko nad zemí se vám začne nepříjemně svírat žaludek, čelo se vám orosí studeným potem a nohy rozklepou jako čerstvé želé. Bohužel strach z létání – neboli aviofobie – představuje jednu z nejhůře odstranitelných fóbií vůbec, ovšem i s tou se dá bojovat – a my vám v dnešním článku poradíme jak!

Bojujeme s aviofobií, aneb jak překonat strach z létání?

Věděli jste, že fóbií z létání trpí více jak 40% celkové populace, přičemž každý desátý člověk odmítne nastoupit do letadla? Za svůj strach se tedy rozhodně stydět nemusíte, zapracovat na něm ale můžete. Nezáleží na tom, zda patříte mezi ty, jenž se bojí poškození letadla během cesty, nebo se řadíte spíše k těm, kteří se bojí pobytu v letadle celkově. Následující tipy vám poradí, jak překonat strach z létání – nebo se s jejich pomocí o tento důležitý krok můžete alespoň pokusit!

 1. Správní dýchání

  Na strachu z létání můžete zapracovat ještě před samotným nástupem do letadla a to správným dýcháním, díky kterému se vám podaří celé tělo zklidnit a zabránit tak vzniku daleko horších symptomů paniky. Je důležité, abyste se naučili dýchat do břicha, přičemž byste měli nabírat jen malé množství vzduchu. Pamatujte, že nádech i výdech by měl trvat 3 vteřiny.

 2. Najděte si rozptýlení

  Ne nadarmo se do letadel umisťuj televize, na kterých můžete sledovat zajímavý film. Přímo na palubě letadla se ale můžete zabavit i mnoha jinými způsoby – poslechem hudby, čtením knihy, hraním her na mobilním telefonu, rozhovorem s člověkem sedícím vedle vás a podobně. Není důležité, jak se zabavíte, ale že se zabavíte a přijdete tak na jiné myšlenky. Díky tomu si nezaměstnáte hlavu myšlenkami na to, že sedíte v letadle několik kilometrů nad zemí.

 3. Projděte se po palubě

  Budete-li mít tu možnost, pak se během letu projděte po palubě letadla. Není na tom vůbec nic špatného. Zajděte si na záchod, prohoďte několik slov s letuškou, protáhněte si tělo. Mnohem lépe si zvyknete na celkové prostředí letadla.

 4. Postavte se tváří v tvář svému strachu

  Strach z létání je sice jednou z nejrozšířenějších obav vůbec, ovšem i tento strach se odehrává jen ne vaší hlavě. Proto není od věci postavit se tváří v tvář svým obavám. Možná je vaše fobie způsobená špatnou zkušeností, možná se bojíte díky genetice nebo je váš strach vyvolaný zprávami, které slýcháte v televizi. Tak či onak se jedná o působení adrenalinu, v jehož důsledku dochází k rychlejší srdeční frekvenci, zvýšení krevního tlaku a pádu kyslíku ve svalech. Pokud uznáte, že máte strach, pak vám bude mnohem lépe.