Strach z budoucnosti – co ho způsobuje a jak s ním bojovat

Strach je reakce na nebezpečí, obranný mechanismus propojený s pudem sebezáchovy, takže nám nedovolí příliš riskovat nebo hazardovat se zdravím či se životem vůbec.

Na druhou stranu existuje druh strachu, který nás dokáže až ochromit, a tím je strach ze změny, z budoucnosti.

Proč máme strach z budoucnosti?

Tato úzkost má paradoxně kořeny v minulosti, v našich nabytých zkušenostech. Jestliže jsme prožili zklamání ve vztahu, bojíme se navazovat další, protože předpokládáme, že se historie bude opakovat. Zažili jsme nouzi, ztrátu zaměstnání, přírodní katastrofu – a naše myšlení si vytváří podobné scénáře i pro budoucnost. Děsí nás představa, že se nám přestane dařit, že nás zase potká něco zlého.Tento strach nás brzdí v rozvoji, svazuje nám ruce a nedovolí nám radovat se v plné míře ze života.

Jak se přestat bát, co budoucnost přinese

Obavy o budoucnost můžete eliminovat jen tak, že začnete žít v přítomnosti – tady a teď. Tím, že se neustále zabýváte možnými pohromami, připravujete se o krásné zážitky, které vám přináší přítomnost. Neuvědomujete si vlastní sílu bojovat s nepřízní osudu, nevšímáte si všeho, co už jste dokázali, jak jste zkušenosti přetavili do schopnosti poradit si se vším, co by vás mohlo v životě ještě potkat. Ale vy už teď máte dost schopností, vědomostí i síly změnit vše, co by vás mohlo potkat. A to ještě vůbec není jisté, že to, co vás potká, bude špatné.

Přestaňte se tedy zabývat hypotetickou budoucností a užívejte si všechno, co vám život dává v přítomnosti. I když to zpočátku možná nepůjde snadno a vaše myšlenky stále budou trochu utíkat dopředu, s pravidelným tréninkem se to naučíte. Vnímejte každou drobnost, která vám dělá radost, každou činnost, jíž se právě věnujete. A snažte se vyhnout jakýmkoliv prognózám, ať už dobrým či zlým, vždyť se tím jen připravujete o současnost, která ještě nebyla úplně prožitá.