5 tipů, jak požádat o zvýšení platu

Jestli máte pocit, že vaše práce ve společnosti není finančně ohodnocena tak, jak byste si zasloužili, požádejte si o zvýšení platu. V České republice je ještě mnoho zaměstnanců, kteří raději remcají, ale nikdy si o vyšší mzdě s nadřízeným otevřeně nepromluví.

Nebuďte i vy takoví a berte se o svá práva – pokud jste přesvědčení, že si zasloužíte vyšší mzdu, jděte si o tom promluvit se šéfem. Dáme vám pér tipů, jak postupovat, abyste uspěli.

1. Správné načasování

Na době, kdy si za šéfem zajdete a předložíte svou žádost záleží opravdu hodně. Rozhodně to nezkoušejte, když je naštvaný nebo zavalený pracovními problémy. Nevhodné žádat o zvýšení platu je také období, kdy se firmě nedaří, případně když váš pracovní tým neměl právě příznivé období. Naopak může vaši žádost podpořit, když vy sami jste pro firmu udělali něco většího – získali dobře platícího klienta, ukončili úspěšně důležitý projekt a podobně.

2. Připravte si argumenty

Před rozhovorem si připravte hlavní důvody zvýšení platu, ovšem jediné, co se počítá, je váš výkon. Proto je tak důležité předem si promyslet, co všechno jste už pro firmu vykonal/a a co máte ještě v plánu udělat.

3. Mějte reálné požadavky

Jestli jste pět let nepožádali o zvýšení platu a teď to chcete dohnat, asi budete zklamaní. Obvykle se doporučuje žádat o vyšší mzdu vždy po dvou letech, pokud to zaměstnavatel neudělá sám. V procentech se navyšování mzdy pohybuje kolem 5 – 10 % v závislosti na hospodářském výsledku firmy. V každém případě takové navýšení má větší šanci, než například 20 – 30 %.

4. Vyjednávejte

Chcete si vyžádat sedmiprocentní navýšení? Zkuste navrhnout 10 %, vznikne tak prostor pr o vyjednávání. Váš šéf může přistoupit na menší zvýšení a Vy tak nepadnete pod Vaši požadovanou částku.

5. Pokud neuspějete

Zachovejte klid, i když máte vztek. Zeptejte se na důvody i na předpoklady, které musíte splnit, aby žádost o více peněz mohla být vyslyšena. Dohodněte si termín, kdy budete moci se stejným přáním přijít znovu.