Mít peníze doma nebo raději v bance? Zkuste investovat

Přemýšlíte, co s našetřenými penězi v době tak vysoké inflace, jakou máme právě teď? Je dobré je mít po ruce v bance nebo rovnou ve slamníku? Nebo raději do něčeho investovat? Na rovinu: nenechat své peníze právě teď pracovat, je špatný nápad. V bance i doma vám z nich ta inflace každým dnem ukusuje.

Z logiky věci je jasné, že pokud je inflace vyšší než 4% (a to už od srpna je), a výnos těch nejlepších běžných účtů se pohybuje kolem 1%, vaše úspory se v bance nijak nezhodnocují. A doma v šuplíku nemáte ani to procento navíc. Takže investice. Ale jak na to?

Jak začít investovat

K tomu, abyste začali peníze zhodnocovat, jich nemusíte mít nijak moc. Můžete klidně část vydělaných peněz pravidelně odkládat do akciového fondu. Nejlépe zadat rovnou trvalý příkaz na srážku částky, kterou běžně uspoříte. Proč je lepší peníze investovat místo toho, abyste je spořili na běžném účtu? Investiční fondy a další možné způsoby investic vám je přece jen zhodnotí víc. Hlavně z dlouhodobého hlediska.

Pokud nejste žádný investiční mág, je vhodnější zpočátku vsadit na jistotu a vyzkoušet všeobecné investiční fondy několika různých společností. Buď investujeme paralelně do několika fondů (pokud máte dost volných peněz) nebo nejprve pár let do jednoho, pak do dalšího a v průběhu let hledáme další zajímavé fondy. Rozhodně se vyplatí peníze diverzifikovat, nenechávat je všechny na jedné hromadě.

Proč investovat právě teď

Doba krize (a v té se momentálně nacházíme), je pro nákup investic nejlepší. Ceny klesají a toho správný investor využívá. Ve chvíli kdy se ekonomika srovná, ceny opět začnou růst a vy na svých investicích vyděláte víc.

A kdy prodávat? Na to není univerzální návod, ale obecně platí, že se prodává, když jsou ceny na nejvyšší úrovni. To ale nepoznáte snadno, vodítkem může být, že si všichni pochvalují, jak ta ekonomika roste a zisky stoupají, že nikdy nebylo líp. V tu chvíli má cenu peníze vyvést a podle dlouhodobého plánu utratit. Jestli je nepotřebujeme, rozhodně je lepší nechat je, kde jsou. Převádět na běžný účet by byl nesmysl.