Bezpečný nákup na internetu. Víte nač si musíte dát pozor?

Nakupování na internetu je stále oblíbenější, navíc se v poslední době stává nutností. Víte ale, jak nakupovat bezpečně, abyste za své peníze dostali opravdu to zboží a v té kvalitě, jakou požadujete? 

Kdybychom si to měli říct naprosto upřímně, nikdy není nákup přes internet stoprocentně bezpečný. Fotografie zboží často zkreslují, některé e-shopy samy o sobě nepůsobí moc důvěryhodně. My vám dnes poradíme, jak míru bezpečnosti nakupování na internetu zvýšíte.

Kontakt a obchodní podmínky

Před jakýmkoliv online nákupem se přesvědčte, že má e-shop na stránkách kontakt, a to nejen emailovou adresu, ale také telefonní číslo a sídlo firmy. Ideální je, když si můžete ověřit předmět podnikání v obchodním rejstříku podle IČ. Čím méně údajů bude e-shop na webu mít, tím méně je důvěryhodný.

Před nákupem zboží byste také měli mít volný přístup k obchodním podmínkám. Ty se vyplácí si pročíst, už jen kvůli případné reklamaci. Nesrozumitelné, zbytečně komplikované obchodní podmínky či dokonce takové které odporují našim zákonům, by vás měly varovat. Jejich absence na webových stránkách pak je úplně v rozporu se zákonem a prodávající není důvěryhodný.

Na co si dát ještě pozor

Pokud něco kupujete na internetu, je dobré nejprve si porovnat ceny u více prodejců. Solidní e-shop vám navíc umožní nakupovat bez platby předem, pokud neumožňuje nákup na dobírku, zpozorněte. Varovat by vás měla i příliš nízká cena. Samozřejmě, může jít o výprodej, ale v tomto případě je opatrnost na místě.

Jestliže nemáte s konkrétním e-shopem vlastní zkušenost, vyhledejte si na něj na internetu recenze nebo se zeptejte známých. Přečtení recenzí může zabránit vašemu zklamání, rozhodně stojí za to věnovat jejich vyhledání čas. Na oplátku i vy můžete pomoci jiným zákazníkům, když takovou recenzi na e-shop či na zakoupené zboží napíšete.