Jak efektivně pracovat z domu? Tyto 3 rady byste měli v rámci home office dodržovat

Přidali jste se letos ke skupině lidí, kteří pracují v home office? Řadu z nás k tomu donutily okolnosti a možná si stále ještě nemůžete zvyknout na nový režim. Ale jak pracovat i doma stejně efektivně jako v kanceláři pod dohledem šéfa?

Změna pracovního režimu může být pro někoho náročná. Jestli nejste zrovna disciplinovaný člověk a navíc takový, kdo dokáže ignorovat všechna ta domácí vyrušení, které nás spolehlivě odvádí od práce, pak vám jistě přijdou vhod rady, jak home office zvládnout.

Vyhraďte si místo

Rozhodně se nepokoušejte pracovat v posteli nebo na gauči u televize. Stejně jako v práci, i doma potřebujete mít pracovní místo, kde vás nebude nic rozptylovat, naopak, kde se dokážete na úkoly lépe koncentrovat. Nemusíte mít zrovna pracovní stůl, stačí třeba stůl v kuchyni, kam se se svými úkoly uzavřete. Je ale důležité, mít připravené všechny pomůcky, které budete při práci potřebovat – třeba váš repasovaný notebook, blok a tužky, šanony s dokumentací.

Určete si pracovní dobu

Home office není práce, ke které si odběhnete při vaření. Potřebujete si nastavit každodenní pracovní rutinu, tedy ohraničit pracovní dobu, naplánovat si denní penzum práce, ale také udělat si prostor pro přestávky. Výhodou práce z domova je ale skutečnost, že si můžete pracovní dobu rozdělit do několika bloků, s ohledem na potřeby zbytku domácnosti. Například dvě hodiny brzy ráno se věnovat důležitým úkolům a vyřízení pošty, po obědě (kdy malé děti chodí spinkat a vy máte na práci klid) si vyhradit další 2 – 3 hodiny a večer si vyšetřit chvíli na dokončení denních úkolů a naplánování dalšího dne.

Zatočte s prokrastinací

Nastavit si pracovní režim je důležité hlavně proto, abyste v rámci “pracovní” doby nevěnovali čas ničemu jinému – sociálním sítím, vysílání v televizi nebo třeba lakování nehtů. Plánování a denní rozvrh je opravdu důležitý. Pište si na každý den TO DO list a odškrtávejte hotové úkoly. Prokládejte práci přestávkami, na chytrý telefon (pokud ho nepotřebujete k práci) si vyhraďte předem stanovený čas a ve zbývající době ho odneste z dosahu.