Příznaky růstu prvních zubů a kdy začínají růst

Na první zoubek miminka se těší celá rodina. Ty první zoubky se prořezávají zhruba kolem 6. měsíce,můžou se ale objevit dříve nebo o měsíc či dva později. A bývá to jedna z méně příjemných etap v prvním roku života dítěte, naštěstí si tyto zážitky později nepamatuje.

Některým dětem se zoubky prořezají, aniž by miminko projevilo jakoukoliv nepohodu, u jiných jde o proces tak bolestivý, že propláče dlouhé chvíle. To se stává spíš až u stoliček, ale bolest může provázet i růst řezáků.

Příznaky růstu prvních zoubků

V době, kdy se zoubky klubou ven, bývá dítě často mrzuté a plačtivé a vyžaduje častější pozornost. Děje se něco, co mu není příjemné a ono je tím zmatené. V době prořezávání zoubků může být také náchylnější na nemoci, občas se mu zvýší teplota nebo se dostaví průjem.

Že jde o růst prvních zubů ale spolehlivě poznáte podle toho, že dítě víc sliní a vše strká do pusinky. Dolní dásně jsou nateklé, bělavé a v nich vyniká zarudlý hrbolek. Po několika dnech se objeví vršek bělavé korunky.

Syndrom prořezávání zubů

Růst prvních zoubků obvykle nemá těžký průběh, v nkterých případech se ale projeví syndrom prořezávání zubů. Jde o klinicky diagnostikované onemocnění, které má při prořezávání zubů výraznější projevy, než je obvyklé. Dítě v takovém případě trpí pár dní vysokými teplotami, odmítá jídlo a má zažívací obtíže. Jestliže teplota překročí 38°C, případně pokud dítě odmítá veškeré tekutiny a podávanou stravu, je potřeba vyhledat lékaře.

Jak miminku ulevit

Aby se zoubky prořezaly co nejrychleji a s minimem komplikací, je dobré pořídit si nějaké pomůcky. Je to především chladivý gel na dásně, kokosový nebo olivový olej, jímž můžete dásně miminku potírat. Vhodná jsou také různá kousátka, včetně chladících, která jsou naplněná gelem a nachlazují se v ledničce. Miminku ale pomáhá například i “kousání” do mrkve a podobně. Můžete požádat odborníka o homeopatika nebo dítěti podávat heřmánkový či šalvějový čaj.