Pletené kousky oblečení zažijí svůj velký návrat během letních měsíců

O tom, že se móda opakuje, už bylo napsáno dost různých článků. Vrátlily se kalhoty kapsáče, ledvinka a v poslední době i ručně pletené oblečení. Jeho návrat má hned dva důvody: jednak jsou doma upletené plédy, bolerka, svetříky i šaty opravdu krásné, za druhé jsou jedním z aspektů dlouhodobě udržitelné módy, o niž usiluje inteligentní a ekologicky smýšlející část světové populace. 

Možná vám připadá, že v létě se pletené věci moc neunosí, ale není to pravda. Po horkém slunečním dni se na večerní procházku skvěle hodí pletený pléd nebo lehký svetřík s krajkovým vzorem. Samozřejmě se předpokládá, že sáhnete po slabé bavlněné přízi nebo po přízi, z níž se plete na miminka.

Pletené šaty nejen na pláž

Stačí slabá bílá bavlněná příze (taková, co se z ní háčkují záclonky a dečky), slabé jehlice, krajkový vzor a spousta trpělivosti a máte na léto trendy outft, za který by se nestyděla ani slavná celebrita. Naopak, za možnost ukázat se v takových ručně pletených šatičkách, z nichž dýchá atmosféra 60. a 70. let, se platí velké peníze. Retro a romantika, to jsou ručně pletené krajkové šatičky.

Upcycling plédů po babičce

Některé z vás možná pamatují velké trojcípé pletené šátky (často zakončené třásněmi), do nichž bylo možné se zachumlat, když večer zavanul studený větřík od vody. Bývaly hodně populární na konci sedmdesátých let a každá žena měla alespoň jeden doma. Dá se nosit přehozený přes ramena volně nebo uvázaný, ale můžete si ho také uvázat kolem pasu přes plavky. Možná je máte ještě schované někde ve skříni po babičce, protože co kdyby se móda ještě vrátila. A vrátila se!

Topy, bolerka, kardigany

Jistě se dají koupit v obchodě, ale ručně pletené hřejí víc. Každý doma upletený svetřík je nezaměnitelný originál a v každém očku uchovává hodiny trpělivé práce pletařky, která ho vytvořila. Pletená móda je nadčasová, a i když se o ní nepíše v módních časopisech každý den, z našich šatníků se nikdy docela nevytratí.