Meditace – proč začít a jak na to

Meditace není v našich zeměpisných šířkách až tak rozšířená a mnozí z nás na ni mají celkem zkreslený pohled. Představují si něco ezoterického, její smysl a přínos pro zdraví neznají. Co je meditace a proč se jí věnovat?

Říct jednoznačně, co je meditace, to asi nelze. Je to stav neaktivity, kdy necháme všechno kolem nás i v nás plynout. Nic neděláme, na nic nemyslíme, jen jsme. V tomto pasivním stavu se ztišuje mysl, uvolňuje napětí a zklidňuje tělo. Zpomaluje se dýchání a srdeční puls, snižuje se spotřeba kyslíku. Co to znamená pro organismus?

Účinky meditace na organismus

V průběhu meditace se v organismu dějí změny: oslabuje napětí, nervozita, úzkost , dokonce i agrese. Zlepšuje se nálada, zvyšuje sebevědomí, energie a celkově chuť do života. Meditace má úžasný vliv na psychiku. Meditování se odráží na celkovém zdravotním stavu, pozitivně ovlivňuje psychosomatické potíže.

Zvyšování pocitu štěstí emoční inteligence

Je to možná překvapivé, ale meditace aktivuje emoční okruhy v mozku a posiluje empatii. Navíc zvyšuje intenzitu seberegulačních mechanismů, touhu pomáhat ostatním, vytváří prostor pro pozitivní mezilidské vztahy. Posiluje soucit a celkovou sociální integritu odbourává předpojatost a negativní pocity.

Jak začít meditovat

Na meditaci nepotřebujete žádný návod, stačí se jen pohodlně usadit a uvolnit se. Začít meditovat není až tak složité, těžší je vydržet meditovat pravidelně (nejlépe denně) alespoň deset minut. Můžete si na meditaci připravit prostředí: zapálit vonné tyčinky, ztlumit světlo, pustit si příjemnou relaxační hudbu – ale nemusíte. Opravdu stačí jen se zklidnit a nechat všechno plynout.

Pro začátek můžete zkusit některou z vedených meditací, kterých je na internetu celkem dost. Najděte si nějaké instruktážní video nebo se spojte s lektorem a nechte se vést jím.