Léčivý česnek – s čím vším vám pomůže

Česnek (Allium sativum) lze považovat za jeden z největších darů přírodní medicíny. Jeho léčivé účinky jsou známy již několik tisíc let. Léčí nachlazení, kašel, různé infekce, ale i záněty. Naše babičky ho měly za přírodní antibiotikum.

Česnek je vhodné užívat jako preventivní prostředek a při prvních příznacích nejrůznějších onemocnění. Jeden stroužek česneku je plný vitamínů A, B, C a E, minerálů (selen, draslík, hořčík, zinek, mangan, vápníka řadu dalších) a hlavně allicinu (diallyldisulfomonooxid),díky jemuž je česnek antibakteriální, antivirový a protiplísňový.

Kde pomáhá česnek

Česnek je opravdu všestranný podpůrný prostředek při léčbě různých neduhů. Je také skvělou prevencí proti mnoha nemocem, stačí ho pravidelně zařazovat do jídelníčku.

Dá se použít při:

  • kašli a nachlazení
  • chřipce a bolesti krku
  • špatném trávení
  • vysokém krevním tlaku
  • zvýšené hladině cholesterolu
  • ušní infekci
  • odstranění bradavic

Nemoci srdce

Při pravidelném užívání posiluje imunitní systém. Snižuje riziko aterosklerózy, pomáhá předcházet rizikům infarktu či mrtvice.Také snižuje krevní tlak a hladinu cholesterolu, lze ho proto užívat jako prevenci proti onemocnění srdce.

Česnekem proti bakteriím i virům

Velmi dobře si česnek poradí nejen s bakteriemi, ale i s viry. Při pravidelném užívání snižuje délku a procesy hojení řezných a hnisavých ran. Nemá žádné vedlejší účinky. Jedinou nepříjemností může být fakt, že po konzumaci je cítit z dechu.

Jak česnek konzumovat

Nejlepší je jíst česnek syrový. Pokud ho snesete, rozdrťte nožem 1x denně 3 – 4 oloupané stroužky česneku, nechte 15 minut odležet a pak takto připravený česnek konzumujte jako prevenci.
Nebo si můžete uvařit polévku, přidat ho do čaje, naložit do medu, obohatit salát či jogurt. Na trhu lze také koupit česnek sušený, česnekové tinktury či pilulky.

Česnek k zevnímu použití

Česnekový olej můžete používat místo antibakteriálních mastí. Při kašli ho namažte na hrudník a záda. Při ušní infekci ho kápněte do ucha.

Pokud máte bradavici, přiložte čerstvý plátek česneku přímo na bradavici, okraje bradavice potřete olivovým olejem a vše přikryjte náplastí nebo obvazem.