Jak se zbavit zápachu z bot

Nohy obsahují 250 tisíc potních žláz, takže pokud nosíte každý den na nohou stejný pár bot, mohou nastat potíže. Boty při každodenním používání nestíhají uschnout a výsledkem je množení bakterií ve zpoceném prostředí vašich bot. Brzy následuje nepříjemný odér. 

Zápach z bot může vést k mnoha rozpačitým nebo dokonce až trapným situacím. Zde je několik způsobů, jak efektivně vyřešit zapáchající obuv.

Důkladné vyčištění zabrání zápachu

Prvním způsobem čištění zapáchajících bot může být vyprání v pračce na šetrný program. Pozor, některé boty nejsou pro praní v pračce vhodné. Takové opatrně ručně umyjte vodou a saponátem. Následně je dejte uschnout na slunce, protože pokud zůstanou dlouho mokré, bakterií a zápachu se nezbavíte. Bakterie velmi rády rostou na tmavých a vlhkých místech. Jestliže ani po vyprání pach z bot nezmizel, máte několik možností.

Antibakteriální sprej a granule

Na trhu je hned několik druhů antibakteriálních sprejů a speciálních granulí, které pohlcují pachy. Tyto prostředky zároveň působí preventivně proti dalšímu vzniku bakterií a plísní.

Jedlá soda a prášek do pečiva

Vnitřek bot posypte jedlou sodou nebo práškem do pečiva a nechte pracovat přes noc. Následující den odstraňte prášek pouhým vytřepáním.

Levandule

Několik kapek levandulového oleje a nebo pár lístků této bylinky do každé boty velmi rychle odstraní zápach, a nahradí ho příjemnou vůní, navíc má antibakteriální účinky.

Zbavte se bakterií

Chcete-li se zbavit zápachu z bot trvale, musíte zničit jeho původ – bakterie. Ty se můžou kdykoliv vrátit, pokud nezměníte své návyky. Do bot používejte ponožky, které absorbují vlhkost. Nenoste stejné boty každý den, alespoň tak budou mít šanci vyschnout před dalším nošením. Ovšem velmi důležitá je kvalita a prodyšnost materiálu bot, u neprodyšných bot se celý problém velmi brzy zopakuje. Jednou za čas boty vydezinfikujte.