Jak se starat o prsa během kojení

Kojení je nejpřirozenější způsob, jak živit novorozené dítě, mateřské mléko totiž obsahuje v tom nejlepším možném poměru všechny živiny, které miminko potřebuje.

Jak pečovat o práci během období kojení, abyste si to užívali vy i dítě? Někdy se totiž hned v prvních dnech objeví na bradavkách drobné bolestivé praskliny, kvůli kterým maminky tak trpí  že chtějí s kojením přestat.

Stačí běžná hygiena

Pokud jde o umývání dvorců a bradavek, není nutné nijak zvlášť to přehánět. Naopak, prsní žlázy si samy tvoří antiseptický sekretariát, díky němuž zůstávají psa pro miminko bezpečná. Příroda si to prostě zařídila sama.

Jednou denně si během sprchování prsa omyjte, hlavně dvorce a bradavky, a v případě nutnosti ošetřit hojivou mastí nebo hydratačním krémem. Žádná další péče či dezinfekce rozhodně není nutná.

Proč se dělají prasklinky

Někdy se objeví hned v prvních dnech kojení. Maminka pak trpí bolestí a bojí se dalšího krmení. Přitom jde příčina prasklinek odstranit velmi snadno a zkušená zdravotní sestra vám dokáže pomocí ještě v porodnici. Důvod vašich potíží je totiž ve špatné technice kojení. Vaše miminko by při sání mělo mít v pusinek celou bradavky i s částí dvorce, tak pro vás kojení nebude bolestivé a nebudou se vám prasklinky tvořit. Jen se nebojte s potížemi svěřit, ušetříte si bolest a hlavně nepřestanete kojit, to je pro děťátko hodně důležité.

Jestliže se vám prasklinky udělaly  varuje se používat na ně prostředky s lidem nebo na bázi mýdla  Ty pokožku vysušují, tím se kůže napíná a bolí ještě víc. Používejte hydratační krém nebo mast.