Jak se správně stravovat v létě

V létě dozrává spousta zeleniny a ovoce, právě tyto sezónní plodiny by měly být základem vašeho letního jídelníčku. Lehká strava, bohatá na čersrvé potraviny,  vám dodá vše, co potřebujete a vy se budete cítit skvěle.

Bohužel mnozí z nás se v létě orientují na studenou stravu v podobě pečiva, uzenin, sýrů, k tomu trochu rajčat a okurek. V létě přece není potřeba nijak zvlášť jíst, tím méně teplé pokrmy, myslí si, ale bohužel se mýlí. Tato vysušující strava vede k zahuštění krve a redukci tělních tekutin, vyšší konzumace suché a zchlazující stravy (mléčné výrobky) vede ke špatnému zažívání a k trávicím potížím, jako je nadýmání, plynatost či křeče v oblasti žaludku.

Salát jako hlavní jídlo

Kdy jindy si dopřát velké saláty dosyta, když ne v době dozrávání zeleniny. NAkrájejte do mísy všechnu, která vám přijde pod ruku, především listovou zeleninu, doplňte bílkovinami v podobě rybího či kuřecího masa, sýra nebo vajec a přelijte lehkým dresinkem (jen ne nic kupovaného, plného éček!) a máte úžasný oběd uprostřed horkého dne. Večer je salát vhodnou přílohou ke grilovanému masu či rybám, nepotřebujete už ani pečivo.

V létě jen rychlá úprava

Pečené a dušené maso, jehož příprava trvá i hodiny, je vhodnější v zimním období, v létě vsaďte na rychlou přípravu. Rozhodně vede příprava masa na grilu, rychlé masozeleninové směsi ala čína a podobně. Nejen, že nás asi nebude příliš bavit stát v teplých dnech hodiny u sporáku, navíc těžké úpravy mas a smetanové omáčky se v létě mnohem hůř tráví. Inspitujte se víc u jižních sousedů a zkuste těstoviny po italsku, kuskus, bulgur, balkánskou musaku z cuket či lilků a další pokrmy plné koření vonícího dálkami.

Hodně pijte, ne však ledové nápoje

Zchladit organismus ledovým pitím je sice nakrátko osvěžující, dlouhodobě jde o dost nešetrný výběr nápoje, který může způsobovat i zdravotní potíže. A už vůbec nejsou vhodné přeslazené limonády sycené oxidem uhličitým.

Mnohem vhodnější varianta jsou nápoje s pokojovou teplotou, různé ovocné a bylinkové čaje, limonády jedině domácí ze skutečného ovoce. Po obědě si pro lepší trávení můžete dopřát dobrou kávu a pro povzbuzení zkuste zelený čaj, nejlépe matcha, nejzdravější volba je ovšem čistá voda, a to nejméně 2 litry denně.