Jak by měla vypadat správná letní obuv

Ráno hupsnete do pantoflí nebo si vezmete žabky, aby se vám v uzavřené botě nepařily nohy. Děláte to tak? Pochopitelně, všichni máme rádi pohodlí a často ani nepřemýšlíme, jestli to, co si právě bereme na nohy, je vhodná obuv.

Co je na žabkách nebo jiných pantoflích špatně? Nedrží sami o sobě dobře na noze – aby nesklouzly, krčíme prsty. Potom se divíme, že nás urputně bolí paty nebo příčné klenby. Pantofle prostě nejsou na celodenní nošení. Jak vypadá správná letní obuv?

Noste sandále

Jestli chcete mít otevřenou obuv, v níž se nohy nepotí, volte v každém případě sandále. Ty máte na noze fixované páskem kolem kotníku nebo aspoň na patě, takže prsty se nemusí krčit ve snaze přidržet obuv na noze. Při výběru sandálů myslete na to, aby pásky na přední části chodidla vedly přes základní klouby prstů – to jsou ty mezi zánártními kostmi a prvními články prstů nohou. Jestliže v nich chcete chodit delší dobu, neměly by být bez podpatků, vhodnější je klínová platforma asi 2 – 3 cm vysoká. Tak se lépe vyhnete zborcené klenbě a plochým nohám.

Na túry a do lesa raději sportovní boty

Jestli se chystáte na chůzi v terénu, dopřejte svým botám pohodlí sportovních bot. Ty dokáží tlumit nárazy i nerovnosti na cestách, takže vás nohy nebolí tolik, než kdybyste si vyšli v jiné obuvi. Pokud se přece jen vydáte na výlet například v trekingových sandálech, je dobré, aby měly pevnou patu, pružnou podešev a upínací pásky na suchý zip nebo přezku, abyste si je v průběhu dne mohli povolit, kdyby začala chodidla otékat.

U sportovní obuvi je důležitý materiál: umělé kůže a plasty zdraví nohy rozhodně nepomohou. Zdravá bota je ušitá z pravé kůže nebo textilu, s tvarovanou stélkou pro podporu klenby a s ohebnou podešví.

Pokud patříte mezi milovníky sportovní, ale zároveň pohodlné obuvi, tenisky sneakers jsou tady právě pro vás. Tento typ lehkých bot vám zajistí komfort nošení jak na dlouhé procházce, tak i ve městě. A navíc vypadají stylově!

Plážová obuv

Boty do vody nebo plážová obuv samozřejmě k botám na léto také patří a jsou naprosto v pořádku, pokud je nosíte opravdu jen na cestu z hotelu k vodě nebo do moře, kde se dají očekávat nerovnosti a jiná nebezpečí. Jestli se v nich ale vydáte promenádou do města, dáte svým chodidlům pěkně zabrat.