Co hlásí oteklé nohy

Nohy umí pěkně potrápit. Hlavně v létě, když je vedro, se často stává, že jsou nateklé a těžké. Za otoky nohou ale mohou být i vážnější problémy, než je teplé počasí.

Především ženy celkem často zadržují vodu a otékají jim nejen dolní končetiny, ale i prsty na rukou. Stává se to před periodou i v těhotenství, hlavně v druhé polovině. Tyto stavy obvykle odezní samy. Kdy ovšem zbystřit pozornost?

Problémy s orgány

Oteklé nohy mohou signalizovat fakt, že některý z vnitřních orgánů nefunguje správně. Za otoky může být špatná funkce ledvin, srdeční potíže nebo játra. Nedá se přesně určit, který z orgánů to přesně je, dokud vás nevyšetří lékař.

V každém případě první prevencí proti otokům v těchto případech je radikální omezení soli v potravě a pití minerálek. Právě sůl (respektive sodík) váže v těle přebytečnou vodu, snížením jejího množství v těle dojde i k odvodnění organismu. Lékař také obvykle ihned nasadí diuretika, jen při srdečním onemocnění je nutné hlídat množství draslíku v organismu, protože má tendenci odcházet s vodou.

Chronické žilní onemocnění

Špatná průchodnost cév je další rozšířenou příčinou otékání nohou. Jistě to znáte sami – při dlouhém sezení nohy ztěžknou a natečou. Může za to nedostatečný pohyb svalů, který tak nestimuluje cévní systém, krev se díky gravitaci usazuje v dolních partiích tedy v kotnících a nártech. Proto se doporučuje i při sedavém zaměstnání dělat pravidelné pauzy a rozhýbání se.

Když jsou cévy nemocné, nefungují správně a netlačí krev zpět k srdci, ta se stále více usazuje v nohách. To se děje právě v létě, díky vysokým teplotám. Tento problém postihuje polovinu populace, přičemž lidé s nadváhou ho pociťují častěji. Pomocí je fyzická aktivita, ochlazování nohou, pohodlná obuv a především přiměřená tělesná hmotnost, tedy menší zátěž na cévy. Doporučují se také kompresní punčochy.