Fibrocystická mastopatie – příznaky a léčba

 

V lékařských kruzích je mastopatie považována za dyshormonální patologii mléčného tuku, u které dochází k růstu prsní tkáně. Většina žen alespoň jednou zaznamenala příznaky rychlé mastopatie spojené s bolestivými pocity v hrudi.

Riziková skupina jsou ženy ve věku 30 – 50 let

Pro mastopatii je typické zduření obou prsů a bolestivost před začátkem menstruace. Žláza je hrbolatá a lehce posuvná proti kůži. Hrbolky jsou velké jako pecka třešně či lískový oříšek, při tlaku na prs může z bradavky vytékat sekret. Mezi nejnepříjemnější příznaky patří pocit napětí a bolesti prsů, které přichází s menstruací a odezní spolu s ní.

Toto onemocnění postihuje více než polovinu žen v reprodukčním věku, po období menopauzy je riziko onemocnění zanedbatelné.

Léčba fibrocystické mastopatie

Alopatickou léčbou se mohou odstranit  pouze příznaky, skutečné vyléčení ovšem nelze očekávat.Příznivý vliv na zabránění tvorbě cyst má podávání hormonů gestagenů. Stavy napětí v prsou jsou způsobené otokem v pojivu cév a v některých případech je nutná chirurgická léčba, především k vypouštění velkých abscesů. V současné době je ovšem stále častěji využívaná ultrazvuková drenáž.

V některých případech mohou být tyto příznaky stejné jako u rakoviny prsu. Pokud máte bolest na hrudi, případně nahmatáte bulku na prsu, je důležíté rychlé vyšetření na mamografu, případně ultrazvukem. Mastopatie ale není nebezpečná, jen nepříjemně bolestivá. Některé ženy mají silné bolesti, které výrazně snižují kvalitu jejich života, často provázené stresem, protože se musí vypořádat s různými omezeními v každodenním životě.