Cvičení při sedavém zaměstnání je klíčové. Vyzkoušejte tyto cviky.

Člověk je vyvinutý k tomu, aby se hýbal. Chůze a běh jsou nejpřirozenějšími lidskými pohyby. Jenže řada z nás přešla z manuální práce na sedavé zaměstnání a pohybu se nám nedostává. Tak se stalo, že stále mladší lidi trápí bolesti zad a zdravotní problémy spojené s páteří.

Eliminovat zátěž, kterou pro páteř představuje několikahodinové sezení, se dá jedině vhodně zvolenými cviky. Ale přesto že se pustíte do pravidelného cvičení, jedna důležitá rada zní: vždy po hodině za psacím stolem se zvedněte a protáhněte. Nebo si dojděte do kuchyňky pro pití apodobně. Dělejte si krátké pauzy mezi sezením a narovnejte páteř.

Cvik č. 1 – celkové protažení

Narovnejte se na židli, záda mějte vzpřímená a kolena dejte od sebe na šíři ramen. Zvedněte levou nohu tak, aby se kotník opřel o pravé koleno. Nadechněte se a s výdechem se pomalu předkloňte. Nezapomeňte mít stále rovná záda. Zároveň tlačte levou rukou do levého kolena a pravou rukou si přitahujte levou patu k sobě. Napočítejte do deseti a znovu se pomalu narovnejte. Vystřídejte nohy a každou stranu protáhněte 5 krát. Při tomto cviku se procvičí nejen zádové svaly, ale také hýždě.

Cvik č. 2 – uvolnění mezilopatkových svalů

Sedněte si zpříma na židli a vzpažte ruce tak, abyste se jimi dotýkali uší. Zhluboka se nadechněte, zpevněte břicho, podsaďte pánev a zasuňte bradu. S pomalým výdechem pokrčte ruce (jako vzpěrač s činkou) a tlačte je dolu tak, aby se dlaně dostaly do úrovně uší. Cvik opakujte 10 krát. 

Cvik č. 3 – Uvolnění krčních svalů

Posaďte se tak, abyste měli rovná záda, stehna budou kolmo k trupu a k k lýtkům. Chodidla jsou položena na zem a páteř natahujte přímo nahoru. Dlaně jemně položte na stehna. Nyní začněte hlavou opisovat půlkruhy – začněte od levého ramene, s výdechem pokračujte s hlavou do předklonu a cvik ukončete půlkruhem u pravého ramene. Potom se pomalu vracejte zpět. Cvik opakujte 8–10 krát.