Co signalizují bílé skvrny na nehtech

S bílými skvrnkami (leukochynia) na ploškách nehtů se setkal jistě každý. A možná i vám v dětství říkali, že se objevují, když jíte málo vitamínů a hned vám maminka strčila do ruky jablko nebo jiné ovoce. Pravda je to ale jen částečná. Za vznikem bílých skvrnek může být i jiný důvod. 

Příčiny bílých flíčků na nehtech se obecně dají rozdělit do tří skupin. Jednou z nich je právě špatná životospráva, tedy nedostatečná přítomnost některých složek potravy. Skvrnky se mohou objevit také jako důsledek drobného poranění, například nárazu na nehet. Můžou se objevit i po špatně provedené manikúře. V nejhorším případě může za flíčky na nehtech nějaká zdravotní příčina.

Když za bílé skvnky může špatná životospráva

Bílé skvrny se na nehtech objevují vlivem nedostatečného zásobení organismu stopovými prvky, například zinkem či vápníkem, vitamíny skupiny B, nebo může jít o nedostatek bílkovin. Někdy naopak mohou flíčky signalizovat nadměrný příjem selenu, který sice potřebujeme na posílení imunity a správnou funkci štítné žlázy, ale všeho moc škodí. Také nadměrná konzumace cukru může zapříčinit tvorbu bílých flíčků.

Pokud si upravíte jídelníček a zaměříte se na to, aby obsahoval dostatek vitamínů, minerálů a bílkovin, po čase skvrnky samy zmizí, respektive odrostou s nehtem a nové se nevytvoří.  S úpravou jídelníčku pamatujte na celkovou životosprávu – snažte se co nejvíc eliminovat stres a nervozitu.

Zdravotní příčiny bílých skvrn na nehtech

Bílé flíčky mohou signalizovat zdravotní problémy. Jsou to hlavně problémy s trávením a metabolismem, problémy s ledvinami či poruchy funkce slinivky, špatný krevní oběh nebo kožní poruchy. Také může být na vině stres a nervozita. Jestliže se k tvýskytu bílých skvrnek na nehtech přidávají ještě další příznaky onemocnění, pak raději bez zbytečného odkladu navštivte svého praktického lékaře. Ten vás pošle na různá vyšetření a pomůže zjistit příčinu.