Bolesti kolen – příčiny a co pomůže

Asi mi dáte za pravdu, že bolesti kloubů se zdaleka netýkají jen starší generace. Čím dál častěji se s bolestí kolen potýkají i mladší ročníky, například v důsledku zranění při sportu. Kolenní kloub je nejsložitější kloub v lidském těle. Spojuje stehenní kost, holenní kost a čéšku. Umožňuje ohyb nohy a zajišťuje stabilitu celého těla. Kolenní kloub je nezbytný pro veškerý pohyb člověka, jako je chůze, běh, skákání nebo lezení. 

Koleno se kromě kloubu skládá ještě z dalších částí, jimiž zajišťuje svou správnou funkci. Jsou to šlachy, vazy, okolní svaly, kosti, ale i chrupavka. Každá z těchto částí je náchylná na poranění a s ním se pojí i velká bolest v oblasti kolena. Jestliže začne koleno bolet, je nutné nejprve odhalit příčinu a teprve podle ní stanovit léčbu.

Artróza

Tato nemoc kloubů trápí nejčastěji osoby nad 50 let, ale může postihnout mladší lidi. Příčinou je opotřebení a degenerace chrupavky kolene, dochází k nechtěnému tření kostí a s ním spojené pronikavé bolesti. projevuje se také otokem kolene a obtížemi s hybností. Nejčastější způsob léčby zahrnuje cvičení, chránič kolen, přírodní doplňky stravy, akupunkturu, změnu jídelníčku, léčiva a ve vážných případech také operaci.

Běžecké koleno

Tento bolestivý problém může postihnout i méně aktivní jedince, nejen pravidelné sportovce či běžce. Nejčastějším projevem je bolest čéšky,vznikající otoky a bolest při chůzi ze schodů. Bolest může nastupovat pomalu, až několik měsíců. Je způsobena ztuhlostí svalů v okolí kolene a špatným postavením boků. Nejlepší léčba běžeckého kolene je zvýšení flexibility a zesílení kolenních svalů. Od akutní bolesti pomůže ledování, chránič kolene a protetika.

Bursitida kolene

Toto onemocnění je zánětlivé, přesně jde o zánět bursy (malý tíhový váček s tekutinou ležící mezi kostmi a svaly, který má za úkol lubrikovat a odlehčit třecí místa mezi kostmi, šlachami a úpony svalů v blízkosti kloubů). Příčinou onemocnění a tím i bolesti kolene je jeho nadměrné přetěžování způsobeném skákáním, běháním, dlouhým klečením a podobně. Projevuje se tupou bolestí  místními otoky kolem bursy. Bolest kloubu zmírníme ledovými obklady a léky, důležitý je také odpočinek od veškerých aktivit namáhajících kolena.