Bojíte se infarktu? Dejte si pozor na tyto příznaky

Všichni máme takovou nějakou představu o tom, že infarkt poznáme. Projevuje se přece náhlou bolestí za hrudní kostí, která trvá bez přestání několik minut. Jenže infarkt můžete prodělat, aniž byste měli tento varovný příznak. Dokonce je stále častější skutečností, že ženy těsně před infarktem pociťují jen únavu či nevolnost.

Infarkt myokardu způsobený ucpáním tepny krevní sraženinou. V důsledku ucpání se přeruší dodávka kyslíku do srdce a příslušná část se poškodí nebo dokonce odumře. Je tedy naprosto jasné, že infarkt je velmi závažné onemocnění a není dobré podcenit varovné příznaky. Jenže jaké?

Ženy mají jiné příznaky než muži

Infarkt postihuje stále větší procento žen, i když o něco později, než muže. U mužů se obvykle projevuje onou pálivou bolestí za hrudní kostí, která většinou vystřeluje do ramene, ruky, krku, zad, mezi lopatky, ale také do čelisti nebo do břicha. Někdy se projevuje jen bolestí okolních částí těla, ale hrudník nepostihne. Bolest při infarktu připomíná pálení žáhy. 

U žen jsou příznaky mnohem častěji úplně jiné. A protože jde o příznaky, které si často ani lékaři nespojí s možností infarktu, o to nebezpečnější jsou. Jak se tichý infarkt projevuje:

  • náhlá únava, pocit vyčerpání
  • žaludeční nevolnost až zvracení, pálení žáhy
  • dušnost, pocit, že nemůžete popadnout dech
  • zvýšená teplota, studený pot, bledost

Vzhledem k tomu, že příznaky tichého infarktu jsou celkem běžné a nespecifické, většina žen nad nimi mávne rukou. A fatálně tím zpozdí potřebný zákrok. 

Zvýšené riziko infarktu u diabetiků a osob s vysokým tlakem

Infarkt myokardu je důsledkem větší námahy srdce při pumpování krve zúženými tepnami. Že se srdeční činností není něco v pořádku, ukazují i další příznaky, které by vás měly varovat. Jde o vysoký tlak a otoky nohou, hlavně v oblasti kotníků a lýtek. Někdy se voda drží i v oblasti břicha a my si obvykle myslíme, že jde o tuk. Všechny tyto příznaky by měly být důvodem pro vyhledání lékaře. A vzhledem k tomu, že stejné průvodní jevy jsou běžné i u diabetiků (dokonce i bolest na hrud rozšiřující se do oblasti krku je pro tuto nemoc typická), měli by být právě oni opravdu na pozoru.