7 rad, jak nejlépe procvičíte váš mozek

Procvičování mozku zlepšuje paměť a oddaluje riziko vážných nemocí, například Alzheimerovy choroby. Abyste nepřicházeli o své cenné neurony, musíte mozku neustále dávat nové podněty.

Zachování mentálních a kognitivních funkcí i v pokročilejším věku je možné se správným tréninkem mozku. Pomůže například to, že začnete dělat některé věci jinak, odstraníte zažitou rutinu. To může být právě tím vnějším podnětem, který vašemu mozku nedovolí zakrnět.

Dělejte věci druhou rukou

Vyhoďte svůj mozek z komfortní zóny a nechte ho zpracovat použití druhé ruky například, když jíte polévku nebo při čištění zubů. Posílíte svou nedominantní mozkovou sféru.

Luštěte 

Skvělou rozcvičkou pro mozek jsou křížovky, sudoku, osmisměrky a všechny ostatní luštící disciplíny se slovy i čísly. 

Vyprávějte

Nic neprocvičí paměť lépe, než když někomu vyprávíte události, které se staly nebo děj filmu, který jste viděli. Vyprávějte svým dětem, jaké to bylo, když jste vy byli malí.

Skládejte puzzle

Kupte si puzzle aspoň s 500 dílky a pusťte se do skládání. Tato činnost je úžasná relaxace, navíc rozvíjí kreativitu i logické myšlení. Neodbývejte se ale online verzí skládaček, chce to puzzle, které si můžete osahat.

Učte se cizí jazyky

Není nutné umět cizí jazyk na úrovni tlumočníka. Učení se novým slovům a frázím ale úžasně procvičuje paměť. Navíc lidé ovládající více jazyků mají hustší šedou kůru mozkovou a rozvinutější tu část mozku, která zvládá plánování.  

Zkuste to poslepu

Další způsob, jak přimět mozek pracovat na vyšší výkon, je dělání běžných věcí poslepu. Řadu věcí děláme automaticky a mozek v té chvíli odpočívá. Zapojte ho jednoduše tak, že zavřete oči. To vás donutí soustředit se na své pohyby a hmat. Co takhle zavázat si poslepu tkaničky?

Nechte mozek odpočinout

Je rozumné mozek pravidelně procvičovat, ale nepřetěžujte ho. Dopřejte mu odpočinek příjemnou relaxací. Pokud to nejde dříve během dne, dopřejte si lehkou meditaci před usnutím. Dostane se vám kvalitního spánku, během něhož mozek zregeneruje.