6 změn, které očekávejte v těhotenství

Ne nadarmo se říká těhotenství “jiný stav”. Během něj se totiž odehrává v těle ženy tolik změn, že s jejím životem před těhotenstvím má jen málo společného. Ženě se mění tělo, hormony i emoce. To vše podstupuje, aby přivedla na svět nový život.

Většina změn má za úkol připravit tělo na porod a následnou laktaci. Řada z nich také vychází z toho, že v těle ženy roste nový človíček a díky němu jsou její vnitřní orgány poněkud utlačovány. Co všechno můžete v období těhotenství očekávat kromě zvětšujícího se břicha a prsou? 

Změny v těhotenství

  1. Ranní nevolnosti. Nenechte se zmást, objevit se mohou v kteroukoliv dobu a trvat i dlouhou část dne, ne jen ráno. I když jsou velmi nepříjemné, po prvním trimestru obvykle úplně ustupují. Mají souvislost s vyvíjející se placentou a hormonem, který produkuje.
  2. Změna nálad a emocí. Některé ženy v těhotenství mění nálady častěji než aprílové počasí. Dokážou plakat a smát se současně. Za emočními výkyvy také stojí hormony. Ovšem mohou to být i přirozené obavy, jestli žena zvládne svou příští roli nositelky života a výchovy. Není divu, nikdo nás neučil být matkou.
  3. Zadržování vody. Těhotné ženy mívají dost často potíže s otoky, především v oblasti dolních končetin. Souvisí to s tím, že v té době je v oběhu více krve než obvykle. Budoucí matka si vytváří zásoby krve pro případ větší ztráty během porodu.
  4. Změna srdce těhotné. Během gravidity přečerpá srdce až o 40 % víc okysličené krve, než je zvyklé. Je na ní závislé i rostoucí děťátko.
  5. Časté močení. Zvětšující se děloha tlačí na močový měchýř. Těhotenství dost zaměstnává i ledviny, dokonce bylo vysledováno, že se pravá ledvina i pravý močovod lehce zvětší.  
  6. Uvolňují se vazy v oblasti pánve a páteře. Díky tomu může být žena kupodivu ohebnější. Je to ale hlavně proto, aby mělo dítě neustále dost místa, proto se díky tomu ženě mohou rozšířit boky (i chodidla).

Diskuze je uzavřena.