6 změn, které očekávejte v těhotenství

Ne nadarmo se říká těhotenství “jiný stav”. Během něj se totiž odehrává v těle ženy tolik změn, že s jejím životem před těhotenstvím má jen málo společného. Ženě se mění tělo, hormony i emoce. To vše podstupuje, aby přivedla na svět nový život.

Většina změn má za úkol připravit tělo na porod a následnou laktaci. Řada z nich také vychází z toho, že v těle ženy roste nový človíček a díky němu jsou její vnitřní orgány poněkud utlačovány. Co všechno můžete v období těhotenství očekávat kromě zvětšujícího se břicha a prsou? 

Změny v těhotenství

  1. Ranní nevolnosti. Nenechte se zmást, objevit se mohou v kteroukoliv dobu a trvat i dlouhou část dne, ne jen ráno. I když jsou velmi nepříjemné, po prvním trimestru obvykle úplně ustupují. Mají souvislost s vyvíjející se placentou a hormonem, který produkuje.
  2. Změna nálad a emocí. Některé ženy v těhotenství mění nálady častěji než aprílové počasí. Dokážou plakat a smát se současně. Za emočními výkyvy také stojí hormony. Ovšem mohou to být i přirozené obavy, jestli žena zvládne svou příští roli nositelky života a výchovy. Není divu, nikdo nás neučil být matkou.
  3. Zadržování vody. Těhotné ženy mívají dost často potíže s otoky, především v oblasti dolních končetin. Souvisí to s tím, že v té době je v oběhu více krve než obvykle. Budoucí matka si vytváří zásoby krve pro případ větší ztráty během porodu.
  4. Změna srdce těhotné. Během gravidity přečerpá srdce až o 40 % víc okysličené krve, než je zvyklé. Je na ní závislé i rostoucí děťátko.
  5. Časté močení. Zvětšující se děloha tlačí na močový měchýř. Těhotenství dost zaměstnává i ledviny, dokonce bylo vysledováno, že se pravá ledvina i pravý močovod lehce zvětší.  
  6. Uvolňují se vazy v oblasti pánve a páteře. Díky tomu může být žena kupodivu ohebnější. Je to ale hlavně proto, aby mělo dítě neustále dost místa, proto se díky tomu ženě mohou rozšířit boky (i chodidla).