Jak vyléčit krvácející srdce

Zradil vás člověk, kterého jste milovala, vážila si ho a naprosto mu důvěřovala? Máte pocit, že vám každou chvílí musí puknout srdce a na duši máte šrámy hluboké jako kaňony.

Po každém rozchodu přichází období, kdy se s novým uspořádáním věcí smiřujeme. Toto období má pět fází a psychologové radí žádnou z nich nevynechat, ale opravdu se s každou vyrovnat.

Popírání

Stále tomu nemůžete uvěřit. “To přece nemyslí vážně? Odchází?” Jste v šoku a nemůžete se vyrovnat s tím, že vás skutečně opustil, že už se nevrátí. Doufáte, že se z tohoto zlého snu konečně probudíte a bude vše v pořádku.

Vztek

Když už si konečně začnete zvykat na myšlenku, že tohle je opravdu rozchod. V tu chvíli nastoupí vztek a zloba.“Jak to, že jsem to nepoznala dřív, jaký je?” Máte zlost na něj a taky na sebe, protože “jste byla tak naivní” a “ztratila s tolik času s takovým lumpem”.

Smlouvání

Když odezní vztek, přichází fáze smlouvání – smlouváte sami se sebou, s partnerem, s Bohem. Snažíte se přesvědčit, že není nic ztraceno, že se ještě můžete změnit a vrátit vše zpátky. Jen budete víc komunikovat, méně pracovat, změníte se. Hledáte, co na sobě můžete změnit, aby se partner vrátil.

Deprese

Přichází pochopení, že rozchod je definitivní a partner se už opravdu nikdy nevrátí. Nastává nečernější fáze: bezmoc, pasivita, melancholie. Nechcete nic dělat a nikoho vidět. Jste přesvědčená, že už nikdy s nikým nebudete tak šťastná a zůstanete sama.

Smíření

Teprve když si projdete tímto smutným obdobím, nastane zklidnění, smíření s realitou a postupným návratem do normálu. Začínáte žít život bez NĚJ.

Jednotlivé fáze mohou trvat jen okamžik nebo týdny; to dost záleží na tom, jak silný citový vztah jste měli před rozchodem. Smutek byste rozhodně neměla potlačovat a už vůbec ne popírat. Snad vám pomůže i skutečnost, že tím jsme si v životě nejméně jednou prošli úplně všechny. A všechny jsme se nakonec zvedly a šly dál, za novou láskou. Tou, co trvá navždy.