Víte, jak správně pít?

O tom, že máme dostatečně pít, bylo už napsáno mnoho. Někdo tvrdí, že máme pít nejméně dva litry denně, jiný zase, že to není nutné. Asi o ničem jiném se nevedlo a nevede tolik diskuzí, jako o správném pití.

Pokud jde o to množství, je doporučováno asi 3 – 4 decilitry vody na 10 kg hmotnosti. Vodu totiž potřebuje pro správné fungování každá buňka v těle, když jí nemáme dost, dochází k postupné dehydrataci. To je problém hlavně starších lidí, protože pijí jen, když cítí žízeň, a to bohužel nestačí.

Žízeň je zoufalý výkřik organismu

S pitím byste opravdu neměli čekat na chvíli, kdy máte sucho v ústech a nutkavou potřebu pít. To už tělo volá o pomoc, protože se jeho zásoby vody snížily na minimum. Nejlepší je rozdělit si pití do několika dávek a pít průběžně celý den.

Když se učíte dodržovat pitný režim, pomáhá natočit si dvoulitrovou láhev čistou vodou a postavit si ji někam poblíž, abyste během práce nemuseli kvůli pití vstávat. Je vyzkoušeno, že když se na ni budete často dívat, přiměje vás se napít. Dobré je také zezačátku si například nastavit upozornění v mobilu, že se máte napít nebo si stáhnout některou z aplikací, která váš pitný režim bude hlídat.

Co je nejlepší pití

Jestli čekáte nějaký recept na barevný koktejl, nad kterým oči plesají a jazyk se mlsně olizuje, asi vás překvapím. To nejlepší pití pro náš organizmus je obyčejná čistá voda, ať už ta z kohoutku nebo některá z minerálek. Minerální vody navíc dodávají organizmu potřebné stopové prvky, musíte si ale u nich hlídat složení a občas je obměnit.

Jestli jste zvyklí vodu si přislazovat, pak zkuste sladit si ji medem a stoprocentními ovocnými šťávami, nikoliv přeslazenými sirupy. Sycené limonády a nápoje kolového typu jsou pro nás naprosto nevhodné, a to přesto, že reklamy tvrdí něco jiného. Množství cukru v nich je alarmující  vede k obezitě, dokonce i u dětí. Také sycení oxidem uhličitým není vhodné, podporuje překyselení organizmu.