Ucpaný nos? Tyhle domácí rady vám pomohou.

S podzimem přichází chladné a sychravé počasí. To je přesně klima na množení virů, včetně těch, které zapříčiňují rýmu. Trápí vás neustále ucpaný nos? Nemůžete zbavit rýmy sebe nebo vaše děti od podzimu do jara? Naše babičky věděly, jak na to.

Ucpaný nos je důsledkem rýmy, tedy zánětu nosní sliznice. Jde o situaci, kdy se zánět dostane do vedlejších nosních dutin a do nosohltanu (říká se tomu zadní rýma). Hlen samovolně neodtéká, ale usazuje se v dutinách. I když se snažíme smrkat, nos zůstává ucpaný. Jak si se zadní rýmou poradit.

Jak na ucpaný nos

Asi první, co každého napadne, je nutnost uvolnit dýchací cesty, aby mohl hlen odtékat a my ho mohli pohodlně vysmrkat. Co naše babičky používaly na uvolnění nosních dírek?

Uvolnění dýchacích cest

Napařování uvolní všechny dutiny, rýma se spustí a my můžeme dobře smrkat a zbavit se hlenu. Stejně tak pomáhá inhalace, například eukalyptu, silice z citrusů nebo jehličnatých stromů, ale především Vincentky.

Uvolnění nosních dírek docílíte i výplachem solným roztokem. Na roztok použijte raději mořskou sůl, ta kuchyňská není úplně nejlepší. Roztok by měl být vlažný, aplikovaný konvičkou na výplach nosních dutin.

Co ještě pomáhá na ucpaný nos

Jestli se vám rýma usadila v dutinách, může to být také nedostatkem hydratace. Proto si dopřejte dostatek tekutin, ideálně čaje z bylinek, které léčbu dýchacích cest podporují. Asi první nás napadne skvělý rýmovník, můžete zkusit i řepík, rakytník (je plný vitamínu C), černý bez, levanduli, šalvěj, rozmarýn nebo obyčejný heřmánek. K hydrataci nosní sliznice pomáhá i zvlhčování vzduchu.

Během rýmy změňte jídelníček

Nejlepším lékem na rýmu a nachlazení byla za dob našich babiček slepičí polévka. Takový dlouho tažený a s láskou uvařený vývar (z nouze klidně i kuřecí) obsahuje řadu minerálů, které povzbudí organismus a posílí imunitu. Během nachlazení je dobré zvýšit dávky vitamínů (především vitamíny C a D) a zinku. Dopřejte si také přírodní antibiotika – cibuli, česnek a zázvor.