Účinné metody, jak snížit cholesterol bez léků

Pokud se vám v krvi zvýší hladina LDL cholesterolu (to je ten špatný), rozhodně zpozorněte. Mohl by vás totiž i zabít. Stojí za mnoha zdravotními problémy, nebo se na nich aspoň podílí. Za všechny jmenujme kornatění tepen, infarkt a mrtvici.

Hladinu cholesterolu si můžete hlídat a preventivně snižovat správnou skladbou jídelníčku. Když k tomu přidáte pohyb a snížíte stres, nemusí pro vás být vysoký cholesterol strašákem.

Jak s cholesterolem souvisí tuk

Říká se, že hladina LDL cholesterolu se zvyšuje konzumací tuků. To je sice pravda, ale jen do jisté míry. Záleží na tom, jaký tuk přesně konzumujete. Jsou například rostlinné oleje, které naopak snížení cholesterolu podporují, například bodlákový, sezamový, olej z vlašských ořechů či pšeničných klíčků. Z těch nejdostupnějších je to olej slunečnicový, který dokáže k snížení cholesterolu přispět. Ideální je konzumovat tyto oleje za studena, například v zeleninových salátech. Tuk, který nejvíce zvyšuje cholesterol, je tuk přepálený. Proto je pro zdraví zásadní vyhýbat se smaženým jídlům. Je také vhodné omezit tuky živočišné, sádlo a máslo, i když jsou zdravější variantou, než ztužené, emulgované margaríny.

Zdravé alternativy sníží cholesterol

Snižovat cholesterol můžete úpravou jídelníčku, aniž byste se zbavili všech oblíbených jídel. V mnoha případech stačí změnit ingredience za zdravější varianty, například bílé pečivo za celozrnné, tučné maso nahradit kuřecím, králičím či rybím, vyhnout se tučným a plísňovým sýrům a místo nich jíst častěji sýry přírodní a tvaroh. 

Velice účinný v boji s vysokým cholesterolem je vitamín C. Zařaďte do svého jídelníčku ovoce a syrovou zeleninu a věřte, že vám vaše cévy poděkují.

Není to jen potravou

Rizikovými faktory pro vysoký cholesterol jsou také kouření, nedostatek pohybu, stálý stres, nadváha, pití alkoholu či konzumace velkého množství soli. Jestli chcete snižovat hladinu cholesterolu přírodní cestou, zaměřte se na tyto své slabiny.