Účinky turistiky na lidské zdraví

Turistika je jednou z fyzických aktivit, které se mohou věnovat muži i ženy všech věkových kategorií. Zatímco někdo bere turistiku jako vrcholovou činnost, při které překonává vlastní limity, zdolává vysoké kopce a dlouhé tratě, pro jiného je turistika příjemným odreagováním, při kterém si báječně pročistí hlavu, stráví čas na čerstvém vzduchu v přírodě a navíc udělá něco dobrého pro své zdraví. Jen málokdo se ale zamyslí nad účinky turistiky na lidské zdraví, kterých je ve skutečnosti tolik, že by se rozhodně neměly opomíjet!

Účinky turistiky na lidské zdraví

Pohyb obecně je pro lidské zdraví velmi prospěšný, studie se navíc shodují na tom, že jakákoli pohybová činnost – tedy i turistika – funguje jako velice účinná prevence našeho zdraví. Mezi účinky turistiky patří:

 • snížení rizika vzniku cukrovky
 • zvýšení výkonu srdečně cévního systému
 • prevence proti obezitě i osteoporóze
 • snížení krevního tlaku
 • zlepšení metabolismu i struktury kostí
 • zpevnění těla a zlepšení fyzické kondice
 • zlepšení dechových funkcí
 • podpora činnosti imunitního systému

Nehýbete se? Zaděláváte si na zdravotní potíže!

Nedostatek pohybu má na lidské tělo výrazný vliv – samozřejmě ten negativní. Dospělý člověk by se měl hýbat alespoň půl hodiny denně. Jestliže pravidelný pohyb podceňujete a v tomto ohledu sami sebe zanedbáváte, pak si koledujete o celou řadu zdravotních potíží – cukrovka, obezita, potíže s dýcháním, slabá fyzická kondice.

Proč se věnovat turistce, aneb hurá do přírody!

Také si jako řada dalších lidí pohráváte s myšlenkou, že je ten nejvyšší čas začít se sebou něco dělat, ale stále jste pro sebe ještě nenašli tu vhodnou aktivitu? Nikdo vás nenutí běhat maraton, plavat desítky bazénů, jezdit kilometry na kole nebo šplhat po skalách. Patříte-li mezi fyzické lenochy, kterým pravidelná aktivita mnoho neříká, pak vám všemi deseti doporučujeme právě turistiku. Níže jsme pro vás sepsali hned 7 důvodů, proč stojí za to vyrazit do přírody!

 1. chůze je pro člověka nejpřirozenější pohyb
 2. strávíte čas na čerstvém vzduchu v přírodě
 3. poznáte okolí a přírodní krásy
 4. vyčistíte si hlavu a přijdete na jiné myšlenky
 5. nepotřebujete drahé vybavení ani sportovní pomůcky
 6. můžete vyrazit ve více lidech, pak je to větší zábava
 7. turistika neomezuje věkem – pokud se na to cítíte, šlápněte do kopců