Sójové mléko – je zdravé nebo škodlivé?

Sója je potravinou, o níž se již roky hovoří. Nejdříve byla pro své nutriční hodnoty považována za superpotravinu, dnes se o ní píše jako o v podstatě nebezpečné luštěnině, jejíž konzumace může poškozovat zdraví a vychází o ní spousta článků, které si nezadají s honem na čarodějnice. Je tedy sójové mléko zdravé nebo nám ničí zdraví?

Sója je bohatá na proteiny, které mají vysoký podíl esenciálních aminokyselin. Proto jsou sójové výrobky zásadní složkou vegetariánské stravy. Sója ovšem obsahuje některé látky vyvolávající alergie a vysokou hladinu fytoestrogenů. Ty mohou být nevhodné zejména pro zdravý vývoj dítěte, stejně jako vysoká hladina fytátů, které váží vápník a další stopové živiny a zabraňují tak jejich příjmu z potravy. Proto se běžné sójové výrobky nemají dětem podávat, pro ně se vyrábí alternativy obohacené vápníkem a vitamíny.

Sójové mléko a další výrobky

U nás je asi nejznámějším výrobkem ze sóji sójová omáčka, tofu, tempeh, miso, ale také náhrada masa či mléka. Sójové mléko je velmi oblíbené mezi vegetariány a vegany. Vyrábí se ze sójových bobů, jejich namáčením, drcením, vařením a následným přecezením. Vedlejším produktem při výrobě této rostlinné alternativy mléka je okara, bohatá na železo, vápník, vitamíny skupiny B, bílkoviny a vlákninu. Má velmi nízký obsah tuku (2 %) a neobsahuje cholesterol. Stejně jako tofu je okara univerzální zdravou surovinou a neobsahuje nejběžnější alergeny, jako jsou například laktóza či lepek.

Sójové mléko je zdravé, ale nevhodné pro děti

Vzhledem k tomu, že sója, a tedy i mléko z ní, obsahuje velký podíl fytoestrogenů, měly by její konzumaci zvýšit především ženy v menopauze, protože se u nich tvorba pohlavního hormonu estrogenu snižuje a působí řadu zdravotních komplikací. Právě fytoestrogen příznaky klimakteria snižuje.

Zatímco pro ženy je přísun fytoestrogenu v menopauze velmi žádoucí, dětem, především těm do jednoho roku věku, může zvýšená konzumace hormonu ublížit. Z toho důvodu se konzumace výrobků za sóji kojencům nedoporučuje.

Ostatní mýty kolem této plodiny, například o tom, že snižuje plodnost mužů, by logicky měl vyvrátit fakt, že v Číně je sója základní potravinou už tisíciletí. Vzhledem k tomu, že obyvatel této země je přes miliardu, nebude to s tou plodností asi nijak tragické.